ABC wolontariusza

Wolontariat najczęściej określany jest jako: dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

Od 2003 roku wolontariat jest ustanowiony i regulowany przepisami prawa czyli ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Dział III tej ustawy w całości poświęcony jest wolontariatowi. Ustawa definiuje też słowo WOLONTARIUSZ.

Według tej ustawy za wolontariusza rozumie się osobę, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie.

Wolontariat jest dla każdego. Także dla tych, którzy ze względu na wiele obowiązków dysponują małą ilością czasu. Wiemy o tym doskonale jak szybko potrafi uciekać czas. Zapewne i Ty masz wiele obowiązków. Jednak pomagać można realizując bardzo krótkie działania. Pierwszym najważniejszym krokiem – jest spróbować. Każdy może zostać wolontariuszem – bez względu na wiek, sprawność, płeć, wykształcenie czy kolor skóry.

Grupa uśmiechniętych osób układa dłoń jedną na drugiej w geście współpracy. Na koszulkach napis: Wolontariusz

Wolontariat to działanie bezpłatne i nie otrzymujemy za nie wynagrodzenie materialnego. Nie oznacza to jednak, że jest to praca bezinteresowna! W rzeczywistości zyskujesz wiele niematerialnych korzyści.

Zmieniasz rzeczywistość pomagając, nawiązujesz wartościowe relacje, zdobywasz nowe kompetencje, spełniasz się i rozwijasz, zyskujesz doświadczenia wyróżniające Twoje CV, fantastycznie spędzasz czas.

Skoro wolontariat daje nam wiele korzyści to czas zastanowić się nad drugą stroną. Co MY możemy dać od siebie? Będzie to nasz czas, wiedza, umiejętności, uśmiech, wsparcie, asystę, swoją uwagę/zainteresowanie.

Ze względu na różne kryteria, wyróżnia się wiele rodzajów wolontariatów. Warto wybrać taki, który dopasowany będzie do Twoich cech charakteru i temperamentu. Twój komfort i możliwość spełnienia się w wolontariacie także są bardzo ważne! Co ważne wolontariat można realizować nie tylko stacjonarnie. Są również opcje zdalnej pomocy.

Znaj swoje prawa!

Pomiędzy wolontariuszem a organizacją powinno zostać podpisane porozumienie o wolontariacie, które określi rodzaj wolontariatu oraz obowiązki każdej ze stron. Jest to również istotne ze względu na ubezpieczenie jakim zostaje objęty wolontariusz z ramienia organizacji. W przypadku wolontariuszy do 13 roku życia – porozumienie podpisują w ich imieniu opiekunowie prawni. Pomiędzy 13-18 rokiem porozumienie podpisuje wolontariusz, za zgodą opiekuna prawnego.

Ubezpieczenie wolontariusza

Każdy wolontariusz ustawowo ma zagwarantowane ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). W przypadku zatrudnienia wolontariusza na okres poniżej 30 dni takie ubezpieczenie musi zapewnić organizator. Obowiązku takiego nie ma jedynie wtedy, gdy zatrudnia wolontariuszy na okres powyżej 30 dni. Ubezpieczenia OC, zdrowotne (NFZ) i społeczne (m.in. emerytalne, chorobowe, rentowe) są opcjonalne – może je zapewnić Organizator Wolontariatu.

Chciał*byś dowiedzieć się więcej?

Zapraszamy na naszego Narzędziownika. Znajdziecie tam przydatne artykuły i dokumenty do pobrania.

Zmiana na lepsze Grafika. Trzy osoby idą jeden za drugim. Trzymają w rękach rzeczy służące naprawie: laptop, klucz do odkręcania i żarówkę.

Zmiana na lepsze

Czy wolontariat coś zmienia w lokalnej społeczności? Zdaniem naszego wolontariusza Huberta – tak! Zapraszamy do zapoznania się z jego przemyśleniami w tym temacie.

Warto być chętnym Grafika. Mężczyzna niesie w słoiku kolorowe serduszka. Idzie na tle kuli ziemskiej.

Warto być chętnym

Nie można nikogo zmuszać do bycia wolontariuszem. Bo istotą pracy wolontariackiej jest dobrowolność. To klucz do działania na rzecz społeczeństwa.

Scroll to Top