We wtorkowe popołudnie 7 maja w siedzibie Poznańskiego Centrum Wolontariatu zrobiło się tłoczno. Był to bowiem dzień drugiego z cyklu dwunastu szkoleń dla koordynatorów wolontariatu. Udział wzięło kilkunastu koordynatorów wolontariatu w organizacjach pozarządowych na terenie Poznania. Byli to przedstawiciele organizacji i instytucji jak: Fundacja Laboratorium Marzeń, Hospicjum Palium, Fundacja Bread of Life, Fundacja Taurus, Centrum Inicjatyw Senioralnych, Fundacja EVsport i Grupa Stonewall. Zapraszamy do przeczytania artykułu przygotowanego przez Karolinę.
Szkolenie zatytułowane „Jak współpracować z instytucjami i środowiskiem lokalnym?” poprowadził Dawid Drobnić, szkoleniowiec, koordynator projektów, pracownik Stowarzyszenia Metropolia Poznań od 2015 roku, koordynator młodzieżowych i senioralnych projektów obywatelskich i projektów edukacyjnych, człowiek z niesamowitą energią, motywacją oraz pasją działania. Kto uczestniczył w szkoleniu prowadzonym przez Dawida, z całą pewnością może potwierdzić, że w zaskakująco szybkim tempie upłynęły 3 godziny zajęć.
Na początku spotkania każdy koordynator wolontariatu mógł zaprezentować siebie i swoje działania realizowane dla lokalnej społeczności. Uważam to za najmocniejszy punkt tego wydarzenia, ponieważ dzięki temu poznałam nowe osoby o podobnych zainteresowaniach i celach, a i one mogły poznać mnie. Był czas na wymianę doświadczeń, zadawanie pytań i dzielenie się refleksjami związanymi z koordynowaniem wolontariatu.


Dawid przybliżył nam, z kim koordynator wolontariatu może współpracować. To przede wszystkim organizacje pozarządowe, ale i rady osiedli, rady sołeckie, organy pomocnicze jednostek samorządu terytorialnego, szkoły, przedszkola, żłobki, domy kultury, biblioteki, domy i kluby seniorów, domy pomocy społecznej, a także inne instytucje samorządowe jak np. teatry czy galerie sztuki. Można więc w szerokiej społeczności popularyzować swoje inicjatywy związane z wolontariatem. Jest to bardzo ważne w kontekście nawiązywania i pogłębiania współpracy z wolontariuszami, ale również w kwestii włączania się tychże podmiotów w działania realizowane na rzecz lokalnych społeczności. Nie od dziś wiadomo, że w pojedynkę można zdziałać niewiele, ale gdy ma się obok siebie przychylnych ludzi o podobnych celach i dążeniach – dużo więcej.
Dowiedzieliśmy się jak skutecznie realizować działania wolontariackie we współpracy z instytucjami publicznymi i środowiskiem lokalnym, jak skutecznie odpowiadać na lokalne potrzeby i problemy, jakie bezpłatne narzędzia można wykorzystać do sprawdzania potrzeb lokalnych, a także jak można realizować projekty partnerskie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego we wspólnotach lokalnych.


Składanie wniosków o dofinansowanie projektów społecznych w ramach PBO spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników szkolenia. Dawid udzielił wyczerpujących informacji na temat zasad aplikowania o środki, głosowania czy przebiegu oceny złożonych wniosków. Szkolenie zakończyło się jak zwykle rozdaniem certyfikatów i pamiątkowym zdjęciem.
Nie był to stracony czas. Wręcz przeciwnie – koordynatorzy dzięki szkoleniu nie tylko dużo się dowiedzieli, ale też mieli okazję przedyskutować między sobą pomysły na kolejne działania w obszarze wolontariatu.
Tekst: Karolina Anna Kasprzak
Artykuł został przygotowany w ramach Poznańskiego Centrum Wolontariatu.

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania
#poznańwspiera #pozarządowypoznań #pomocnipoznań


