Edukacja krokiem do sukcesu
W jednym z poprzednich wpisów dzieliliśmy się wiedzą na temat wdrożenia wolontariuszy. Jednym z obowiązkowych punktów było szkolenie wprowadzające. Jednak pamiętaj, że na tym nie może zakończyć się edukacja Twojego zespołu. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.
Organizacja pozarządowa działa w III sektorze, ale to nie oznacza, że rządzi się innymi prawami w zakresie przekazywania wiedzy. Kadra każdej Fundacji czy Stowarzyszenia, jak i wolontariusze, podobnie jak pracownicy firm, powinni regularnie odbywać szkolenia, aby podnosić swoje umiejętności i kompetencje.
Must have – czyli szkolenie wprowadzające
Kodeks Etyki Wolontariusza, zasady panujące w zespole oraz w trakcie wolontariatu to podstawy, które każdy nowy adept Waszej organizacji powinien poznać. Następnie ważne jest, aby omówić działania prowadzone przez Was, przejść przez odbiorców Waszych aktywności oraz zasad bezpieczeństwa, jeżeli istnieje ryzyko, że wolontariusz może być narażony na nieprzyjemne sytuacje.
Cykliczne szkolenia
Podnoszenie wiedzy i umiejętności nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Przekazywanie sobie wiedzy, jaką macie w organizacji jest najlepszym elementem podnoszenia kompetencji, zwłaszcza w pracy wolontariackiej. Możecie zorganizować spotkanie starszych stażem wolontariuszy z początkującymi – tak, aby mogli wymienić swoje doświadczenia. Takie szkolenie może odbyć się również w formie warsztatowej. Zaangażujcie doświadczoną kadrę w odgrywanie scenek i prowadzenie szkolenia. Dzięki temu oni również podniosą swoje kompetencje, np. z zakresu występowania przed większą grupą osób czy mentoringu.
Co jeszcze może się przydać?
Na pewno warto przeszkolić cały swój zespół z zakresu pierwszej pomocy. Jest to wiedza, która przydaje się również prywatnie i odświeżanie jej co jakiś czas jest ważne.
Nauka języka migowego sprawi, że nie tylko rozruszacie mięśnie rąk swoich wolontariuszy, ale i szare komórki. Ale dzięki temu Twój zespół będzie mógł szybciej porozumiewać się z osobami z niepełnosprawnością słuchową.
Warsztaty kreatywne, które pomagają obniżyć stres wolontariuszy, ale i pokazać im inne formy działania potrafią wspierać np. seniorów. Arteterapia daje narzędzia do tego, aby być jeszcze lepszym wolontariuszem.
Jeżeli chcesz się dobrze przygotować do tego, aby szkolić swój zespół przygotuj sobie checklistę, która będzie zawierać najważniejsze szkolenia do odbycia dla każdego nowego wolontariusza. Pamiętaj, że dzięki podnoszeniu wiedzy Twój zespół rośnie w siłę, a jego kompetencje pozwalają Ci realizować działania statutowe!
Natalia Stroiwąs