Różnorodni, ale równi

W samym sercu Poznania, na płytach pięknie wyremontowanego Starym Rynku, w dniach od 21 do 27 września trwał Poznański Tydzień Różnorodności zorganizowany przez Miasto Poznań. To przedsięwzięcie, którego celem była prezentacja działań i inicjatyw poznańskich NGO’sów w obszarze różnorodności. To także przypomnienie, że różnorodność nie jest tylko encyklopedyczną definicją, a czymś, co charakteryzuje każdą i każdego z nas. Bo różnorodność to wszystkie cechy, które wpływają na naszą wyjątkowość i na to kim jesteśmy.” Tak o Tygodniu Różnorodności pisze nasza wolontariuszka Karolina. Zachęcamy do przeczytania całej relacji!

Nieopodal księgarni Arsenał na Poznanianki i Poznaniaków, a także na mieszkańców innych miast, którzy tego dnia odwiedzali akurat stolicę Wielkopolski, czekały stoiska o nazwach: Empatia, Otwartość, Wspólnota, Praworządność, Siostrzeństwo, Gościnność i Determinacja. Nazwa empatia przypadła Stowarzyszeniu Centrum Edukacji Obywatelskiej CREO nie bez powodu – przy naszym stoisku w sobotnie popołudnie 21 września każda osoba chętna mogła przymierzyć kombinezon starości, aby głębiej zrozumieć problemy towarzyszące osobom starszym. Wraz z Agatą, Angeliką, Magdą i Jackiem przez kilka godzin przybliżaliśmy odwiedzającym Stary Rynek specyfikę różnych niepełnosprawności oraz problemów wieku senioralnego. Angelika zapraszała do pokonywania toru przeszkód na wózku ortopedycznym, zaś ja z Agatą, Magdą i Jackiem asystowaliśmy na zmianę osobom ubierającym kombinezon starości i spacerującym w okularach imitujących wady wzroku jak zaćma, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, jaskra i inne. Najwięcej radości sprawiło nam udzielanie dzieciom odpowiedzi na pytanie: czym jest empatia?

Kilka metrów dalej przedstawiciele Fundacji „Wózkowicze” zachęcali do spróbowania trochę innego, nietypowego spaceru – na wózku, ale po ścieżce wypełnionej kamieniami. Był to specjalnie zaaranżowany przez tę organizację tor przeszkód, by każdy mógł nie tylko wczuć się w położenie osoby poruszającej się na wózku, ale również poznać realne trudności, jakich doświadcza na co dzień. W mojej pamięci utkwiło zdanie jednej z uczestniczek „wózkowego wyzwania”: „…teraz wiem, jak ciężko osobie na wózku podróżować samodzielnie, gdy dookoła tyle barier”.

W niedzielę 22 września w Pracowni Społecznej Ładne Rzeczy odbyły się natomiast warsztaty z porozumienia bez przemocy, których celem było wyposażenie uczestników w praktyczne narzędzia pozwalające lepiej wyrażać uczucia i potrzeby, a także aktywnie słuchać innych. We wtorek 24 września przeprowadzono z kolei empowermentowe warsztaty serwisowania rowerów, szczególnie dedykowane kobietom, aby przełamać stereotypy dotyczące braku umiejętności technicznych u osób płci żeńskiej. Innym ciekawym wydarzeniem zorganizowanym w ramach Poznańskiego Tygodnia Różnorodności przez Fundację Obywatelki.pl były warsztaty z języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego – od poziomu A2 do C1. Można było dowiedzieć się jak rozmawiać, jakiego słownictwa używać, a jakiego unikać, aby nikogo nie urazić. Był również panel dyskusyjny dotyczący równości w szkole i tworzenia przestrzeni dla wszystkich. Nie zapomniano o seniorach i różnorodnych formach spędzania czasu wolnego dedykowanych tej grupie społecznej – organizatorzy przygotowali między innymi kinowe seanse filmowe. Stowarzyszenie Reformowanych Katolików zaprosiło natomiast na warsztat przedstawiający mozaikę wyznaniową Poznania.

Autor: Karolina Anna Kasprzak

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta Poznania i Fundacja im. Julii Woykowskiej

Scroll to Top