„Kolejne warsztaty dla wolontariuszy za nami – tym razem z udzielania pierwszej pomocy. Łatwo nie było, bo np. prawidłowe uciskanie klatki piersiowej nie jest wcale takie proste.„ Tak o warsztatach piszę nasz wolontariusz Hubert.
Wraz z koleżanką jestem w jednej z poznańskich galerii handlowych. Wychodzimy z kina. Wokół tłum ludzi robiących zakupy. Nagle zauważamy kobietę leżącą na ziemi. Nie rusza się, nie daje żadnych oznak życia. Poza nami nikt nie zawraca na nią uwagi. Jej życie jest w naszych rękach. Przystępujemy więc do udzielenia jej pierwszej pomocy przedmedycznej.
Wolontariusze się szkolą
To scenariusz jednej ze scenek, które ćwiczyliśmy podczas kolejnych warsztatów dla wolontariuszy organizowanych przez Poznańskie Centrum Wolontariatu. Tym razem dotyczyły właśnie pierwszej pomocy – spotkanie pt. nazwą „Pierwsza pomoc w goglach VR” poprowadził dla nas Piotr z Fundacji „Rysy”. Odbyło się jak zwykle w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO, które prowadzi PCW. Przyszliśmy na nie, by podszkolić swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Czy to się udało?
Potrzeba edukacji
Ja przede wszystkim uświadomiłem sobie, jak trudną sprawą jest udzielanie pierwszej pomocy. Dlatego edukacja w tym względzie jest tak konieczna – i to dla ludzi w każdym wieku. Bo nawet jeśli poznamy sekrety udzielania pierwszej pomocy w szkole – to po kilku latach już wielu rzeczy nie będziemy pamiętać (tak jest często z wiedzą, której na co dzień nie używamy). I wiele rzeczy się też zmienia – niektórzy z nas dopiero na warsztatach dowiedzieli się, że podczas wykonywania resuscytacji odchodzi się już od 30 uciśnięć i kilku wdechów – na rzecz ciągłych uciśnięć. Owe wdechy są już niezalecane. Prowadzący przypomniał nam też o bardzo ważnej zasadzie, której powinien trzymać się każdy, kto będzie ratował czyjeś życie. Chodzi o bezpieczeństwo osoby ratującej – chronimy najpierw siebie. Nie będziemy w stanie dobrze pomóc drugiemu, jeśli nasze życie będzie zagrożone. Warto, by każdy z nas znał podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Dzięki nim możemy uratować komuś życie.
Umiejętności praktyczne
Warsztaty dla wolontariuszy były nastawione na prkatykę. Prowadzący miał ze sobą kilka fantomów, na których mogliśmy ćwiczyć resuscytację. Najpierw oczywiście poznaliśmy jej tajniki – jak i gdzie uciskać itd. – a potem sami sprawdziliśmy swoje umiejętności. Przyznam, że ja akurat miałem spory problem z uciskaniem klatki piersiowej – skuteczne udzielanie pierwszej pomocy wcale nie jest takie łatwe! Ćwiczyliśmy poprzez odgrywanie scenek z życia. Wraz z Karoliną z Drużyny CREO byłem odpowiedzialny za udzielanie pomocy kobiecie ze scenariusza przywołanego na początku tekstu. Sam też wcieliłem się w ofiarę w innej scence – byłem mężczyzną znalezionym na ławce w parku. Scenki pozwoliły nam też na sprawdzenie się w „organizowaniu” pierwszej pomocy . Musieliśmy bowiem nie tylko skupić się na ćwiczeniu resuscytacji – ale i na ogarnianiu tłumu, szukaniu pomocników itd. Sprawdzaliśmy też, czy umiemy przekazać dyspozytorowi pogotowia najważniejsze informacje o poszkodowanej czy poszkodowanym. Podczas zajęć nauczyliśmy się też obsługiwać AED – defibrylator. To urządzenie, które może być pomocne podczas udzielania pierwszej pomocy (ale które nie zastąpi uciskania klatki piersiowej). Mogliśmy też założyć specjalne gogle VR. W wirtualnej rzeczywistości przygotowano dla nas symulację zdarzenia, w którym musieliśmy udzielić pomocy rannej kobiecie. Na koniec spotkania poprosiliśmy jeszcze o przećwiczenie pozycji bocznej ustalonej. Każdy z nas mógł sprawdzić, czy umie ustawić w niej człowieka (a także prawie każdy był też „ustawiany”). Po tych kilku godzinach wiemy trochę więcej o udzielaniu pierwszej pomocy. Najważniejszą lekcją, którą wynieśliśmy z tych zajęć jest to, by się nie bać pomagać. Jeżeli widzimy, że czyjeś życie czy zdrowie jest zagrożone – to powinniśmy spróbować pomóc. Nie możemy przechodzić obojętnie. Wiemy trochę więcej, czujemy się pewniej – ale mamy też nadzieję, że nigdy zdobytej wiedzy nie będziemy musieli wykorzystywać w praktyce.
Co przed nami?
W Poznańskim Centrum Wolontariatu dzieje się bardzo dużo. Jeśli nie byliście dna warsztatach z pierwszej pomocy – to możecie wziąć udział w kolejnych spotkaniach. Wkrótce bowiem kolejne warsztaty dla wolontariuszy. W październiku odbędą się jeszcze m.in. zajęcia z tworzenia innowacji, autoprezentacji w mediach i z komunikacji w NGO. Będą też dwa spotkania integracyjne – wieczór filmowy oraz spacer po lesie połączony z grzybobraniem. W październiku na kolejne spotkanie integrująco-sieciujące zaproszone są też osoby koordynujące wolontariat. Zaplanowane są też warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli: ze współpracy, z promocji wolontariatu szkolnego; będą też dla nich warsztaty antydyskryminacyjne i równościowe. Informacje o zapisach na różne wydarzenia znajdziecie na stronie wolontariat.poznan.pl. Bądźcie z nami i korzystajcie z wydarzeń, które organizujemy z myślą o Was!
Autor: Hubert Piechocki
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania
#poznańwspiera #pozarządowypoznań #pomocnipoznań #wolontariatpoznań