Wolontariusze w blokach startowych, czyli kolejne szkolenia za nami!

Poznańskie Centrum Wolontariatu nie zwalnia tempa i wciąż proponuje wolontariuszom różne aktywności, dzięki którym mogą zwiększać swoje kompetencje i nabierać doświadczenia. Ostatnio mieli okazję wziąć udział w warsztatach poświęconych terapii oraz tworzeniu pomysłów i projektów. O tych warsztatach pisze nasz wolontariusz Hubert.

Co bardzo cieszy – na szkoleniach dla wolontariuszy organizowanych przez Poznańskie Centrum Wolontariatu w siedzibie Stowarzyszenia CREO wciąż widać nowe twarze. Coraz więcej ludzi dowiaduje się o istnieniu PCW. Niektórzy usłyszeli o nas od znajomych, inni znaleźli ogłoszenie w sieci. Dobrze, że m.in. dzięki szkoleniom społeczność wolontariacka Poznania może się poznawać. Bo szkolenia dla wolontariuszy to nie tylko szansa na rozwój i na poszerzenie wiedzy. To przede wszystkim okazja do bycia razem – do sieciowania osób angażujących się wolontariacko. A to zawsze otwiera nowe możliwości i perspektywy!

Terapie bez tajemnic

Ostatnio odbyły się dwa szkolenia dla wolontariuszy. W obu uczestniczyłem i chcę Wam o nich trochę opowiedzieć – i zachęcić do zaangażowania w nasze kolejne działania! W czwartek 12 września zgłębialiśmy temat „Terapeutyczny wolontariat: jak wykorzystać terapię w działaniach społecznych?”. W tę przestrzeń wprowadziła nas Martyna Badura, trenerka CREO. Prowadząca jest nie tylko teoretyczką, ale i praktyczką terapii – zajmuje się arteterapią i hortiterapią. Tym razem Martyna pokazała nam, jak różnorodny jest świat terapii, w które mogą zaangażować się wolontariusze – i których elementy można wykorzystywać podczas pracy wolontariackiej. Opowiadała m.in. o zooterapii, czyli o terapii, w której uczestniczą zwierzęta. Pewnie słyszeliście o dogoterapii – terapii z psami, czy o hipoterapii (konie) lub felinoterapii (koty). Ale różnych zooterapii jest znacznie więcej – co rusz odkrywane są terapeutyczne właściwości kontaktu i pracy ze zwierzętami różnych gatunków. Sprawdźcie sami, jakich gatunków dotyczy choćby bowiterapia, cavioterapia, onoterapia czy awiterapia. Sporo było też na temat terapii zajęciowej i jej rodzajów – socjoterapii, ergoterapii, arteterapii. Martyna opowiadała nam o tym, jakie są pozytywne skutki stosowania różnych rodzajów terapii – i jak ich elementy implementować w pracy wolontariackiej. Ale warsztaty miały też charakter praktyczny. Dostaliśmy kolorowanki – zakładki do książki przygotowane przez PCW – które w trakcie warsztatów mogliśmy pokolorować. Słuchaliśmy i rozmawialiśmy (bo mówiła nie tylko Martyna, my też dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami), a jednocześnie doświadczaliśmy arteterapii. Kolorowanie może być dobrym sposobem na stres – to naprawdę zabawa nie tylko dla dzieci. Ściągnijcie ze strony internetowej PCW kolorowanki Martyny i sami się o tym przekonajcie! A na koniec była też chwila na kolejną terapię w praktyce – ludoterapię (przez zabawę) – poprzez wspólną grę w „Pytaki”. To gra, w której mierzymy się z różnymi pytaniami i zadaniami – często nieoczekiwanymi. Jest dobra do integracji w rodzinie, ale sprawdza się też doskonale np. na spotkaniach w gronie wolontariuszy. Warsztaty w siedzibie Stowarzyszenia CREO pozwoliły nam zgłębić świat terapii. Kto wie, może teraz będziemy chcieli poznać bardziej szczegółowo jakiś rodzaj terapii?

I projekty bez tajemnic!

Kolejne warsztaty dla wolontariuszy przygotowane przez Poznańskie Centrum Wolontariatu odbyły się kilka dni później – w poniedziałek 16 września, znów w siedzibie Stowarzyszenia CREO. Spotkanie pt. „Od pomysłu do projektu: Jak tworzyć skuteczne inicjatywy obywatelskie i społeczne?” poprowadziła Nina Woderska, trenerka CREO. Prowadząca przede wszystkim uświadomiła nam, że nie brakuje możliwości i przestrzeni na realizację nawet najbardziej oddolnych inicjatyw. Ochotnicy mogą realizować swoje pomysły – trzeba tylko chcieć! A w głowach wolontariuszy, też tych uczestniczących w warsztatach, fajnych pomysłów nie brakuje! Spotkanie było okazją do rozmowy o tym, jak nasze marzenia przekuć na konkretny projekt – a potem jak go „sprzedać”, żeby mógł być realizowany. Nina zdradziła nam kilka rzeczy, na które zwłaszcza trzeba uważać, próbując uzyskać wsparcie na realizację jakiegoś projektu. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest zrozumienie kroków projektowych i że bardzo istotne (a może i najważniejsze!) jest zapoznanie się z regulaminem. Poznaliśmy, jak wygląda proces oceny projektów zgłaszanych w różnych konkursach. Oczywiście, to znów była dyskusja, wiec i my dzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. A potem był też czas na praktykę – czyli na grę „MaMY Plan!”, którą stworzyło Stowarzyszenie CREO. W trzyosobowych zespołach wymyślaliśmy swoje inicjatywy. Nie mogły być przypadkowe. Musieliśmy stosować się do wytycznych, które wylosowaliśmy. O dziwo, czasem dość trudne do połączenia warunki wyzwoliły w warsztatowiczach pokłady kreatywności. Moja grupa musiała pogodzić ze sobą grudzień, park miejski, udział maskotki szkolnej, wizytę policjantów z psem tropiącym i jeszcze występ znanej aktorki. I na to połączenie mieliśmy 1000 złotych. A jeszcze przydarzyło nam się zdarzenie losowe – i znana aktorka odwołała udział w naszym evencie. Ostatecznie zaproponowaliśmy festyn zimowy z okazji Dnia Wolontariusza – sposób na podziękowanie wolontariuszom za ich całoroczne zaangażowanie. Inne grupy również zaproponowały festyny – z okazji Dnia Rodziny oraz festyn dla mieszkańców osiedla z licznymi akcjami sportowymi. To ćwiczenie było dla nas bardzo rozwijające – teraz łatwiej przyjdzie nam zmienianie pomysłów w konkretne projekty. A potem realizowanie tych projektów!

Kalendarz tez bez tajemnic

To wszystko za nami, ale wiele też przed nami! Nadchodzące tygodnie będą pełne wydarzeń organizowanych przez Poznańskie Centrum Wolontariatu z myślą o poznańskich wolontariuszach i osób koordynujących wolontariat. Powoli odkrywamy przed Wami informacje o najbliższych spotkaniach. Warto zainteresować się m.in. „Wymianą dobrych praktyk” – czyli spotkaniem integracyjnym dla osób koordynujących wolontariat w Poznaniu (27 września w CK ZAMEK). 1 października będzie też szkolenie na temat starości i integracji międzypokoleniowej dla NGO. A 10 października wolontariusze będą zaproszeni do udziału w szkoleniach z pierwszej pomocy. A to tylko kilka z najbliższych wydarzeń. Więcej informacji – oraz linki do obowiązkowych zapisów na organizowane przez nas eventy – znajdziecie na stronie internetowej Poznańskiego Centrum Wolontariatu i na naszych profilach w mediach społecznościowych. Rozwijajcie z nami wolontariacki Poznań!

Autor: Hubert Piechocki

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

#poznańwspiera #pozarządowypoznań #pomocnipoznań #wolontariatpoznań

logo PCW, CREO, Poznań i Pomocni Poznań
Scroll to Top