Wolontariusze poznali swoje prawa

Wolontariat to dobrowolna, bezinteresowna pomoc, z którą wiążą się zarówno prawa i obowiązki. Jakie prawa ma wolontariusz i do czego zobowiązana jest organizacja pozarządowa angażująca wolontariuszy? Jak prawidłowo dokumentować działalność wolontariacką? Tego między innymi można było dowiedzieć się podczas szkolenia pt. „Aspekty prawne wolontariatu. Poznaj swoje prawa i odpowiedzialności”, zorganizowanego we wtorek 6 sierpnia w Poznańskim Centrum Wolontariatu. O szkoleniu pisze Karolina.

To kolejne z cyklu kilkunastu bezpłatnych szkoleń dla wolontariuszy, których celem jest pogłębienie wiedzy i świadomości w zakresie działań wolontariackich. Poprowadziła je Kinga Boguła, prawniczka, wolontariuszka, pracowniczka Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, koordynatorka wolontariatu senioralnego oraz wielbicielka zdania: „Warto rozmawiać”.

Gdzie szukać wzorów dokumentów?

Spotkanie było również okazją do nawiązania nowych kontaktów między wolontariuszami i wymiany doświadczeń. Każdy mógł podzielić się na forum swoimi pytaniami i wątpliwościami, z którymi przyszedł na szkolenie. Wiedzy w kwestiach prawnych związanych z wolontariatem nigdy dość. Wciąż zdarzają się kłopoty organizacji z poprawną interpretacją aktów prawnych, sporządzaniem kwestionariuszy kandydatów do wolontariatu czy porozumień o wolontariacie. A jeśli nie mamy pewności, co do danego zagadnienia, warto zapytać o radę przedstawicieli bardziej doświadczonych w tym temacie organizacji lub skorzystać ze wzorów dokumentów dostępnych w internecie. Pomocna w tym względzie jest strona Poznańskiego Centrum Wolontariatu i znajdująca się tam zakładka „Narzędziownik”, gdzie znajdziemy m.in. ABC wolontariatu w NGO, wzór porozumienia o wolontariacie, wzór kodeksu etycznego wolontariusza i inne przydatne wzory dokumentów.

Prowadząca wyjaśniła najpierw, kim jest wolontariusz. To osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Słowo „wolontariusz” wywodzi się z łacińskiego „volontarius”.

Co daje wolontariat?

Wolontariat to dobrowolna, ochotnicza i świadoma działalność na rzecz innych, a także aktywność, za którą nie otrzymuje się wynagrodzenia finansowego. Można natomiast uzyskać w zamian wiele korzyści niematerialnych – satysfakcję, nowe znajomości, nabycie przydatnych umiejętności społecznych. Angażując się w wolontariat zdobywamy doświadczenie, które cenią pracodawcy przy rekrutacjach na różne stanowiska, zwłaszcza te wymagające samodzielności i decyzyjności. Wpisanie do CV angażu wolontariackiego pokazuje naszą motywację, zaangażowanie, odpowiedzialność i sumienność.

Czy wolontariusz musi mieć dobry stan zdrowia?

Dowiedzieliśmy się, w jakich sytuacjach organizacja powinna zawrzeć z wolontariuszem porozumienie o wolontariacie lub umowę o wykonywanie świadczeń w ramach wolontariatu. Jeżeli świadczenie wolontariusza wykonywane jest przez okres dłuższy niż 30 dni, porozumienie powinno być sporządzone na piśmie. Gdy świadczenie wolontariusza realizowane jest nie dłużej niż 30 dni, wówczas porozumienie może być zawarte w dowolnej formie.

Rozmawialiśmy również o tym, czy stan zdrowia musi pozwalać na wykonywanie danego świadczenia przez wolontariusza. Kinga wyjaśniła nam, że w przypadku niektórych działań istotna może być weryfikacja kwalifikacji lub konieczność przeszkolenia wolontariuszy. Na przykład proces rekrutacji wolontariuszy do świadczeń związanych z opieką nad małymi dziećmi może nakładać obowiązek wykonania badań psychologicznych i/lub testów predyspozycji osobowościowych. Z kolei jeśli wolontariusz będzie zajmował się wydawaniem posiłków, konieczne będzie wykonanie badań sanepidowskich. Wykonanie specjalistycznych badań może okazać się konieczne również w przypadku wyjazdu wolontariusza na misję. W innych przypadkach to sam wolontariusz rozstrzyga, czy wykonywanie danego świadczenia jest bezpieczne dla jego zdrowia, bo to on zna najlepiej swój organizm.

Bezpieczne i higieniczne warunki

Prowadząca omówiła ponadto rodzaje wolontariatu (stały, krótkoterminowy, akcyjny), wolontariat ze względu na miejsce (np. zagraniczny), wolontariat szkolny, senioralny i pracowniczy. Przedstawiła także prawa i obowiązki stron. Organizacja ma obowiązek informować wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Ma również obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania przez niego świadczeń oraz odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Podczas szkolenia omówione zostały też kwestie zwrotu kosztów podróży, pokrywania kosztów szkoleń wolontariuszy oraz ubezpieczenia wolontariuszy od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wolontariuszowi przysługuje zaopatrzenie z tytułu wypadku przy wykonywaniu świadczeń na podstawie odrębnych przepisów. Wolontariuszowi, który wykonuje świadczenia przez okres nie dłuższy niż 30 dni, korzystający zobowiązany jest zapewnić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Dzięki szkoleniu dowiedzieliśmy się również, jak wdrożyć politykę bezpieczeństwa informatycznego i politykę ochrony danych osobowych oraz co robić w przypadku wycieku danych.

Autor: Karolina Anna Kasprzak

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

#poznańwspiera #pozarządowypoznań

#pomocnipoznań #wolontariatpoznań

Scroll to Top