Konflikt albo rywalizacja w zespole – co robić?

Koordynatorzy wolontariatu poznańskich organizacji pozarządowych wiedzą już jak zarządzać zespołem, w jaki sposób przeciwdziałać trudnościom związanym na przykład z organizacją pracy oraz jak zapobiegać konfliktom. Tę wiedzę pozyskali podczas bezpłatnego szkolenia pt. „Jak budować i zarządzać zespołem”. Spotkanie miało charakter warsztatowy. Zostało zorganizowane w poniedziałek 12 sierpnia w ramach projektu „Poznańskie Centrum Wolontariatu” finansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania. Autorką artykułu jest Karolina Anna Kasprzak

Z koordynatorami działań wolontariackich w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO, które realizuje wyżej wymieniony projekt, spotkała się Michalina Voss, psycholożka oraz trenerka CREO. Uczestnictwo w warsztacie wyposażyło uczestników w umiejętności oraz narzędzia niezbędne w zarządzaniu zespołami ludzi. Poszerzanie kompetencji w zakresie koordynowania działań wolontariackich jest istotne zarówno dla sprawnej organizacji pracy i delegowania zadań poszczególnym osobom jak i dla poczucia sprawiedliwego traktowania oraz psychicznego komfortu wolontariuszy.

Każdy uczestnik zastanawiał się indywidualnie nad swoimi mocnymi oraz słabymi stronami odpowiadając na pytania: co jest dla mnie ważne w mojej organizacji/grupie?, jakie myśli, obawy lub przeżycia blokują realizację tych wartości?, jakimi zachowaniami rozwijam te wartości i po czym ktoś z boku może to zauważyć?, jakie zachowania oddalają mnie od tych wartości?

Ta swego rodzaju „podróż w głąb siebie” pozwoliła uczestnikom dostrzec co jest najważniejsze w ich codziennych działaniach związanych z zarządzaniem zespołem, a także to, nad czym powinni jeszcze popracować, by proces zarządzania przebiegał sprawniej, a ryzyko niepowodzeń (wynikających chociażby z braku motywacji lub poczucia odpowiedzialności członków zespołu) zostało ograniczone do minimum. Był też czas na przyjrzenie się celom i działaniom grupy, ale nie ze swojej perspektywy, a z perspektywy wolontariusza. Prowadząca poprosiła w tym celu każdego z uczestników o odpowiedź na pytanie: do jakiego zespołu należę?

Omówione zostały również procesy wzmacniające zespół jak: wspólna tożsamość i cel grupy, sprawiedliwy podział wkładu i korzyści, uczciwe i inkluzyjne podejmowanie decyzji, monitorowanie postępów w realizacji celów, stopniowe reagowanie na pomocne i nieprzydatne zachowania, szybkie i sprawiedliwe rozwiązywanie konfliktów, uznanie autonomii grupy, a także relacje oparte na współpracy z innymi grupami.

Uczestnicy zostali podzieleni na kilka mniejszych grup i w takich zespołach dyskutowali nad zagadnieniami: jaki wspólny cel ma grupa i z czym mogą się utożsamiać wszyscy jej członkowie?, jak zapewniana jest sprawiedliwość i w jaki sposób dbać o to, by nikt nie czuł się pominięty?, czy grupa wie, co robią, za co są odpowiedzialni i jak wywiązują się z obowiązków jej członkowie?, z jaką reakcją w grupie spotykają się zachowania wspierające (pomocne), nieużyteczne (szkodliwe)?,a także jak grupa dba o swoją niezależność względem innych grup?

Dla mnie osobiście najbardziej przydatnym elementem szkolenia były wyżej wymienione dyskusje. Mogłam dzięki temu opracować skuteczny plan działań związanych z zarządzaniem zespołem. Wykorzystam je w pracy z grupą osób z niepełnosprawnościami, których artykuły redaguję i przygotowuję do publikacji w miesięczniku „Filantrop Naszych Czasów”. Ciekawy w dyskusjach był na przykład punkt widzenia na kwestię sprawiedliwości i dbałości o to, by nikt nie został pominięty. Wymienialiśmy się doświadczeniami związanymi z formami dziękowania wolontariuszom za zaangażowanie. Zastanawiano się, czy wszyscy wolontariusze właściwie rozumieją swoją rolę w grupie i wywiązują się z obowiązków. Było to w moim odczuciu szczególnie ważne, ponieważ każdy z koordynatorów pracuje na co dzień z inną grupą – m.in. z seniorami, osobami głuchoniewidomymi czy młodzieżą, a zatem każdy ma w tym względzie inne doświadczenia i propozycje rozwiązywania sytuacji trudnych.

Autor: Karolina Anna Kasprzak

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

#poznańwspiera #pozarządowypoznań #pomocnipoznań #wolontariatpoznań

logo PCW, CREO, Poznań i Pomocni Poznań
Scroll to Top