Jak pomagać ludziom w kryzysie?

„Wolontariat humanitarny – co warto o nim wiedzieć?” to tytuł kolejnego bezpłatnego szkolenia dla wolontariuszy, które zostało zrealizowane w ramach projektu „Poznańskie Centrum Wolontariatu”, finansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania. We wtorek 13 sierpnia w siedzibie Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO gościł Franciszek Szkudelski, student IV roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, wolontariusz i społecznik. Szkolenie opisuje nasza wolontariuszka Karolina.

Opowiedział uczestnikom czym jest wolontariat humanitarny oraz jakie są jego formy, jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne wolontariuszom, a także jakie korzyści płyną z zaangażowania w wolontariat humanitarny. Dyskusję z nim moderowała dr Nina Woderska, trenerka CREO. Na początku spotkania odbyła się tzw. rundka zapoznawcza, podczas której każdy uczestnik szkolenia mógł przedstawić się, opowiedzieć o sobie i swoich działaniach wolontariackich, a także o tym, co przywiodło go na szkolenie i jakie ma w związku z nim oczekiwania.

Kiedy przeczytałam na stronie internetowej Poznańskiego Centrum Wolontariatu informację o organizowanym szkoleniu na temat wolontariatu humanitarnego, pierwszą moją myślą było, że dowiem się wielu ciekawych rzeczy związanych z wyjazdami na misje. Nie zawiodłam się, ponieważ Franek interesująco opowiadał o misji w Afryce, a konkretnie w Rwandzie, państwie w środkowo-wschodniej Afryce. Pomagał tam osobom narażonym na wykluczenie społeczne. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy udało się między innymi zebrać środki na cykl studiów nauczycielskich dla jednego z mieszkańców tego kraju (zbiórka została przeprowadzona w Polsce). Franek był również zaangażowany w organizację wystawy sztuki orientalnej pochodzącego z Rwandy artysty z niepełnosprawnością, która odbyła się w Poznaniu.

Doris Igiranez, bo tak nazywał się utalentowany chłopak z kraju dotkniętego cierpieniem bratobójczej wojny, mimo niesprawnych rąk i nóg potrafi cieszyć się życiem i wyrażać tę radość w pracach. Franek poznał go latem 2019 roku. Młody artysta wszystkie swoje prace tworzy trzymając w ustach ołówek lub pisak. Mieliśmy okazję zobaczyć kilka jego dzieł. Najbardziej wzruszyła nas praca przedstawiająca wymarzony dom – z cegieł, pokryty tynkiem, z ozdobną elewacją. Doris mieszka w lepiance, w ubogiej wiosce, gdzie nie ma dostępu do podstawowych leków, ubrań czy środków czystości. Jest sierotą i pozostaje pod opieką ciotki.

Podczas szkolenia poznaliśmy różne oblicza wolontariatu humanitarnego. Franek podzielił się z nami doświadczeniami z pomocy uchodźcom z Ukrainy. Pomagał im w ramach współpracy z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które prowadzi Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Przez Międzynarodowe Targi Poznańskie na początku 2022 roku przewinęło się około 120 tysięcy osób w kryzysie uchodźczym. Franek przyznał, że choć pracy było mnóstwo i niekiedy nie było nawet czasu na wypicie czegoś ciepłego, wracało się z tamtego miejsca z poczuciem misji oraz spełnienia.

Autor: Karolina Anna Kasprzak

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

#poznańwspiera #pozarządowypoznań #pomocnipoznań #wolontariatpoznań

logo PCW, CREO, Poznań i Pomocni Poznań
Scroll to Top