Wolontariat pełen pasji

W minioną sobotę 6 lipca na poznańskim Dębcu było głośno. Interaktywne stanowiska artystyczne, pokazowy turniej bocci i rozmowy z ciekawymi ludźmi to tylko namiastka tego, co działo się przy ulicy Żurawinowej. Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka” zorganizowało tego dnia piknik pod hasłem „Żurawinka.Art”, którego celem była zachęta odwiedzających do włączenia się w wolontariat w tym stowarzyszeniu. Piknik jest jedną z inicjatyw projektu „Żurawinka.Art”, który trwa do końca grudnia tego roku. A co działo się na tym fantastycznym wydarzeniu, zrelacjonowała Karolina!

Został wdrożony dzięki mikrodotacji pozyskanej przez „Żurawinkę” w konkursie „Wolontariat do poznania”, którego realizatorem jest Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Konkurs jest finansowany ze środków budżetu Miasta Poznania w ramach zadania pn. „Poznańskie Centrum Wolontariatu” w roku 2024. Jego celem jest wyłonienie i dofinansowanie najlepszych projektów wspierających rozwój wolontariatu oraz organizację inicjatyw wolontariackich realizowanych na rzecz Miasta Poznań i mieszkańców Poznania. Fakt wyłonienia projektu Stowarzyszenia „Żurawinka” jako jednego ze zwycięskich nie dziwi, ponieważ jest to organizacja pozarządowa, która od 1993 roku działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami umożliwiając im terapię, rehabilitację i aktywizację społeczną. Prowadzi Dzienny Ośrodek Terapeutyczny „Żurawinka”. DOT powstał w 2001 roku z inicjatywy rodziców osób z MPD.

– Cieszy fakt, że tak wiele osób przyszło dzisiaj poznać nasze stowarzyszenie. Piknik „Żurawinka.Art” to niepowtarzalna okazja zapoznania się z tym, co robimy na co dzień na rzecz dzieci i dorosłych osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. Przybliżamy nasze działania między innymi przyszłym terapeutom zajęciowym i pedagogom specjalnym, którzy są zainteresowani zdobyciem pierwszych doświadczeń zawodowych w ramach wolontariatu. Odwiedziły nas również osoby, z którymi spotkaliśmy się podczas II edycji Poznańskich Targów Wolontariatu. Każda osoba zainteresowana wolontariatem w „Żurawince” otrzymuje ankietę kandydacką, w której prosimy o opisanie krótko, czym się zajmuje, jakie ma zainteresowania, umiejętności oraz jakiego rodzaju pomoc może zaoferować i jak często. Pomoc wolontariuszy polega między innymi na wsparciu uczestników DOT w nauce i rozwijaniu umiejętności społecznych, wsparciu w zajęciach terapeutycznych prowadzonych przez specjalistów, prowadzeniu zajęć rekreacyjnych i integracyjnych lub na wsparciu rodzin osób z MPD w codziennych obowiązkach. Podczas działań w naszym stowarzyszeniu wolontariusze poznają potrzeby osób z MPD, uczą się efektywnych metod wsparcia, a także mają okazję nawiązania kontaktów z inspirującymi ludźmi – specjalistami w dziedzinie pedagogiki i rehabilitacji – mówi Anna J. Nowak, prezes Stowarzyszenia „Żurawinka”.

Po prostu zacząć

Wolontariat w „Żurawince” jest wyjątkowy. Uczy empatii, kształtuje wrażliwość na potrzeby słabszych, pomaga czerpać radość z codzienności, a przede wszystkim pozwala na nowo odkrywać siebie w relacji z drugim człowiekiem. Jeśli szukamy możliwości poznania metod i form pracy terapeutycznej z osobami z niepełnosprawnościami, również niemówiącymi, warto zajrzeć na ulicę Żurawinową 5/7, rzecz jasna – po uprzednim kontakcie telefonicznym bądź mailowym. Być może przyjdziemy i po prostu zostaniemy na dłużej, jak Bogusia, wieloletnia wolontariuszka „Żurawinki”. Ponieważ mieszka po sąsiedzku, pewnego dnia przyszła do stowarzyszenia i zapytała, czy przyda się pomoc. W 2016 roku dostała wyróżnienie w konkursie „Poznański Wolontariusz Roku” w kategorii 50+. Otrzymała również tytuł „Przyjaciela Żurawinki” nadawany przez stowarzyszenie osobom zaangażowanym w działania społeczne na rzecz osób z MPD. Spełnia się dając swój wolny czas innym.

Bańki, pirografia, bransoletki i boccia

W cieniu drzew spotykam Patryka z terapeutką. Jest osobą niemówiącą, z mózgowym porażeniem dziecięcym, uczestnikiem projektu pod nazwą „Potrafię Więcej” dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Puszcza bańki mydlane za pomocą specjalnego urządzenia o nazwie switch. Zewnętrzną stroną dłoni (przy niewielkim wsparciu terapeutki) naciska przycisk i już, kolorowe bańki wydobywają się z urządzenia. Ile uśmiechu! Wykorzystywanie urządzeń wspomagających w terapii osób z MPD ma na celu umożliwienie im doświadczania poczucia bycia samodzielnym, sprawczym i decyzyjnym. Chwilę później terapeutka prowadzi rękę Patryka, by ten mógł wykonać własną pracę pirograficzną. Trzymając narzędzie z metalową końcówką rozgrzewaną za pomocą prądu Patryk wypisuje na okrągłym kawałku drewna swoje imię. Lipowe i jesionowe deseczki i plastry drewna z Podhala podarowały „Żurawince” firmy – Deskovy i Customowe Drewno. Kawałek dalej uwijają się wolontariuszki i uczestniczki pikniku wykonując między innymi bransoletki na rękę. Taką bransoletkę na pamiątkę „żurawinkowego spotkania” wykonała dla siebie Agata, uczennica prywatnej szkoły średniej przygotowującej do matury międzynarodowej:

– O Stowarzyszeniu „Żurawinka” dowiedziałam się na Poznańskich Targach Wolontariatu. Podeszłam do stoiska tej organizacji, gdyż interesuje mnie wolontariat długoterminowy. Byłam kiedyś wolontariuszką w domu pomocy społecznej, gdzie wykonywałam z mieszkańcami kartki świąteczne. Chcę sprawdzić się w kolejnym działaniu na rzecz innych. Lubię poznawać nowych ludzi i dzielić z nimi swój czas. Takie relacje są dla mnie bardzo ważne. Planuję porozmawiać dzisiaj z panią prezes i wypytać, jak wygląda wolontariat w „Żurawince”, ponieważ chciałabym się zaangażować i przynajmniej raz w tygodniu pomagać. Podoba mi się atmosfera pikniku – jest tak rodzinnie, serdecznie. I pięknie pachnie pyszne, domowe ciasto, które uwielbiam.

Grupa 20 osób w plenerze. Pozują do zdjęcia. Po lewej stronie stoi młody chłopak na wózku. Część osób ubrana jest w czarne koszulk iz napisem Wavin. W tle zielone drzewa i blok mieszkalny.

Trwa pokazowy turniej bocci, sportowej dyscypliny paraolimpijskiej wywodzącej się od włoskiej gry w bule, kiedy na piknik dociera Piotr Żołdak, przyjaciel „Żurawinki”, człowiek z niepełnosprawnością intelektualną, pasjonat fotografii oraz wierny uczestnik wydarzeń adresowanych do środowiska osób z niepełnosprawnościami. Z uśmiechem na twarzy włącza się do gry. Zostaje kapitanem drużyny. W rozgrywkach bocci jest kilku nowicjuszy. Doświadczeni gracze przedstawiają im zasady gry. Wspólna gra okazuje się świetnym narzędziem budowania integracji oraz współpracy zespołowej. Liczy się nie wynik, a fakt, że można zrobić coś z innymi i dla innych.

Piknik „Żurawinka.Art” został przygotowany we współpracy z wolontariatem pracowniczym realizowanym przez firmę Wavin Polska. Z kolei wolontariusze Kompanii Piwowarskiej przeprowadzili remont w DOT „Żurawinka”. Pomagać „Żurawince” może każdy. Nie ma znaczenia wiek, wykształcenie, płeć ani narodowość. Niedawno wolontariuszką „Żurawinki” została Tatiana, lekarka z Białorusi. Może i Ty zechcesz zostać wolontariuszką/wolontariuszem i budować lepszy świat dla osób z niepełnosprawnością? Szczegółowe informacje uzyskasz pod numerem telefonu 692 629 628 lub mailowo: stowarzyszenie.zurawinka@gmail.com

Autor: Karolina Anna Kasprzak

Projekt Wolontariat do Poznania sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

#poznańwspiera #pomocnipoznań #pozarządowypoznań #WolontariatPoznań

Scroll to Top