Zdalnie też jest fajnie

Jak można pomagać innym nie wychodząc z domu? W jaki sposób wspierać organizacje pozarządowe w formule zdalnej? Dlaczego e-wolontariat to atrakcyjna forma wolontariatu, dająca pomagającemu możliwość rozwoju i nauki nowych umiejętności? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczestnicy kolejnego bezpłatnego szkolenia dla osób zainteresowanych działaniami społecznymi, które zorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO w ramach projektu „Poznańskie Centrum Wolontariatu”. Zapraszamy do przeczytania artykułu na temat ostatniego szkolenia, przygotowanego przez Karolinę!

Wolontariuszki i wolontariusze w środę 12 czerwca zasiedli przed komputerami, by na platformie ClickMeeting wziąć udział w spotkaniu z Niną Woderską, doktorem nauk społecznych w zakresie pedagogiki, badaczką i trenerką edukacji obywatelskiej oraz animatorką działań wolontaryjnych i prosenioralnych. Celem warsztatu było pogłębienie wiedzy w kwestii form działalności społecznej na odległość, z wykorzystaniem Internetu i kanałów komunikacji elektronicznej.

E-wolontariat jest wciąż nienależycie docenianą formą wolontariatu. Wśród ogółu społeczeństwa panuje pogląd, że jeśli chcemy komuś skutecznie i systematycznie pomagać, musimy być z nim w kontakcie „face to face” („twarzą w twarz”). Nic bardziej mylnego. E-wolontariusz może pomagać innym udzielając porad telefonicznych, tworząc stronę internetową dla organizacji pozarządowej i publikując na niej treści, prowadząc konta w mediach społecznościowych, wykonując projekt plakatu wydarzenia lub ulotki dotyczącej możliwości odpisu 1,5 procenta podatku na cele statutowe organizacji, promując jej działalność i zapraszając do współpracy zainteresowane podmioty, pisząc wnioski o dofinansowania na realizację projektu czy przygotowując kampanie fundraisingowe. To przykładowe zadania realizowane w ramach e-wolontariatu, ponieważ ich rodzaj i częstotliwość wykonywania uzależnione są od potrzeb konkretnej organizacji.

Zapytałam kilku znajomych, z czym kojarzą e-wolontariat. Utożsamiają go przede wszystkim z niesieniem pomocy drugiemu człowiekowi poprzez realizację inicjatyw ukierunkowanych na poprawę sytuacji jakiejś osoby lub grupy – rzecz jasna z wykorzystaniem urządzenia mobilnego i Internetu. Ponieważ większość z nich kojarzy moją osobę z dziennikarstwem, jako przykład e-wolontariatu podawała publikowanie artykułów w Internecie. Rzeczywiście – od dłuższego czasu moja praca etatowa ma charakter hybrydowy (częściowo wykonuję ją stacjonarnie, a częściowo zdalnie), zaś w Stowarzyszeniu CREO jestem właśnie e-wolontariuszką piszącą artykuły na stronę. Ta forma wolontariatu dla mnie osobiście ma dwojaką zaletę – pozwala doskonalić warsztat pisarski, a także łączyć rolę wolontariusza z obowiązkami zawodowymi i domowymi. Pisząc artykuły mogę swobodnie dysponować swoim czasem – godziny mojego angażu wolontariackiego nie są sztywno ustalone „od do”. Przygotowuję teksty w dowolnym miejscu, niekoniecznie na terenie Poznania.

Warto wiedzieć, że e-wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, pochodzenie, poziom wykształcenia, status materialny, godziny pracy lub nauki. Wystarczy motywacja do działania oraz trochę wolnego czasu. Niezaprzeczalnym pozytywem jest fakt, iż zdalny wolontariat coraz częściej wdrażany jest w organizacjach pozarządowych. W okresie pandemii spore grono pracowników trzeciego sektora wykonywało swoje obowiązki z domu i z pewnością przełożyło się to na sposób myślenia tych osób o e-wolontariacie: zdalnie nie znaczy mniej wydajnie.

Ogłoszenia organizacji pozarządowych poszukujących e-wolontariuszy można znaleźć na portalach ngo.pl czy TuDu.org.pl Szczególnie ciekawy w moim odczuciu jest ostatni z wymienionych portali. Znajdziemy tam zakładkę „ogłoszenia”, a na niej oferty e-wolontariatu publikowane przez organizacje pozarządowe z całej Polski. Każda oferta zawiera szczegółowe informacje. Pod nimi znajduje się przycisk umożliwiający zalogowanym wolontariuszom kontakt z organizacją. Przykładową ofertą e-wolontariatu opublikowaną na tym portalu jest pisanie recenzji reportaży, dzięki któremu e-wolontariusz może nauczyć się dzielić informacjami i treściami, współpracować online z innymi oraz tworzyć treści internetowe. Interesująca wydaje się być również oferta wdrożenia projektu strony internetowej Fundacji „Warsztat Życia”. Dzięki zaangażowaniu w to zadanie e-wolontariusz nauczy się wyszukiwać i filtrować informacje, zarządzać tożsamością online, modyfikować istniejące treści, programować oraz rozwiązywać problemy techniczne. Każda oferta prezentowana na tym portalu ma swoją ważność – w przypadku dwóch wymienionych nabór e-wolontariuszy trwa do 30 czerwca.

Nina Woderska opowiedziała o EPALE – ogólnoeuropejskiej wielojęzycznej platformie internetowej dla specjalistów uczących dorosłych. Można przyłączyć się do społeczności edukatorów osób dorosłych, korzystać z bazy wiedzy, wymieniać się doświadczeniami i nawiązywać kontakty. Doświadczenia i pomysły członków społeczności EPALE bez wątpienia pomogą nam pogłębić wiedzę w różnych obszarach związanych z edukacją. Jeśli znamy języki obce i potrafimy się nimi posługiwać w mowie oraz w piśmie, ta platforma na pewno przypadnie nam do gustu. Przydatna każdemu wolontariuszowi, który pragnie rozwijać się i nabywać nowe umiejętności.

Niektóre stowarzyszenia lub fundacje angażujące e-wolontariuszy oferują możliwość skorzystania z bezpłatnych kursów i szkoleń prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. To niepowtarzalna okazja, aby wolontariusze mogli podnosić swoje kompetencje w obszarach związanych z ich zainteresowaniami. E-wolontariat, podobnie jak wolontariat stacjonarny, rozwija empatię, kreatywność, inicjatywność i przedsiębiorczość. Realizując umówione zadania wolontariusze doskonalą umiejętności cyfrowe, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach. Nabytą wiedzę mogą przekazywać innym – choćby osobom starszym w swoich rodzinach.

Reasumując: e-wolontariat daje swobodę działania, tworzy wolontariuszom możliwość rozwoju i samorealizacji na różnych płaszczyznach działalności społecznej, a w szczególności uczy samodzielności oraz podejmowania decyzji. Także doskonali umiejętności negocjacyjne. E-wolontariusz spędzający czas online nie przegląda bezcelowo stron internetowych czy portali społecznościowych, lecz uczy się korzystać z nich w konkretnym celu. Może dzielić się pomysłami i inspirować innych wolontariuszy do działania. Szczegółowe informacje dotyczące e-wolontariatu znajdziemy na stronie https://e-wolontariat.pl

Autor: Karolina Anna Kasprzak

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

#poznańwspiera #pozarządowypoznań #pomocnipoznań #wolontariatpoznań  

Scroll to Top