Smartfon (od słowa smart oznaczającego bystry, inteligentny lub sprytny) to wynalazek technologiczny, którego nie powstydzi się w dzisiejszych czasach żadna ludzka istota. Dzięki smartfonom oraz dostępowi do Internetu realizujemy codziennie mnóstwo zadań – począwszy od komunikowania się z rodziną i znajomymi, a skończywszy na załatwianiu spraw urzędowych i zdobywaniu wiedzy. Smartfon jest z człowiekiem w niemalże każdej sytuacji. Zapraszamy do przeczytania artykułu Karoliny!
„Poznaj techniki profesjonalnego dokumentowania” – tymi słowami Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO zachęcało wolontariuszy poznańskich organizacji pozarządowych do udziału w kolejnym bezpłatnym szkoleniu realizowanym w ramach projektu „Poznańskie Centrum Wolontariatu”. Tytuł wydarzenia, które odbyło się w poniedziałek 17 czerwca, brzmiał: „Smartfon w ruchu: kreatywne relacje i filmy”. Warsztat poprowadziła Martyna Badura, fotograf, grafik, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, trenerka Stowarzyszenia CREO. Była to kolejna inicjatywa ukierunkowana na podnoszenie kompetencji oraz nabywanie umiejętności praktycznych osób zaangażowanych w działania społeczne.
Krótko o social mediach
11 listopada 2006 roku czterech studentów Uniwersytetu Wrocławskiego uruchomiło jeden z pierwszych w Polsce portali społecznościowych „Nasza Klasa” (tytuł portalu nawiązywał do piosenki Jacka Kaczmarskiego). Użytkownicy portalu mogli bezpłatnie założyć tam konto, żeby odnaleźć koleżanki i kolegów z lat szkolnych. Z biegiem lat „Nasza Klasa” przekształciła się w portal o skróconej nazwie nk.pl, później stopniowo traciła na popularności, aż w końcu całkowicie przestała istnieć w wirtualnej przestrzeni. Zastąpiły ją inne portale społecznościowe jak Facebook, Twitter czy Instagram. Ich pojawienie się w polskim Internecie otworzyło organizacjom pozarządowym możliwość nieodpłatnego promowania działań na co dzień realizowanych, nawiązywanie kontaktu z odbiorcami, pozyskiwanie wolontariuszy oraz darczyńców. Social media zaczęły rozwijać się bardzo szybko. Więcej – ich rozwój cały czas posuwa się naprzód, dlatego jeśli chcemy zawsze wiedzieć, „co w trawie piszczy”, nie mamy ani chwili do stracenia. Szkolenie zorganizowane w Stowarzyszeniu CREO było świetną okazją ku temu, aby wolontariuszki i wolontariusze mogli swoją wiedzę usystematyzować, a także pogłębić. Jedną z form ukazania aktywności codziennych działań danej organizacji lub placówki medycznej może być krótki filmik, czyli tak zwana rolka. Odbiorca oglądając taką rolkę na portalu społecznościowym, na przykład z zajęć artystycznych dla pacjentów hospicjum, może zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania tego miejsca bez wychodzenia z domu – zobaczyć, jak wygląda wnętrze takiego miejsca i harmonogram dnia, jakie inicjatywy są podejmowane.
Rolki, relacje i algorytmy
Jak za pomocą telefonu zrobić atrakcyjną relację, jak tworzyć proste filmy i animacje oraz jak wykorzystać swój telefon do dokumentowania działań – tego między innymi mogli dowiedzieć się uczestnicy warsztatu. Martyna opowiedziała, jak w pełni wykorzystać kamerę, aparat fotograficzny oraz smartfon do profesjonalnego dokumentowania działań organizacji. Scharakteryzowała techniki przygotowywania materiałów atrakcyjnych wizualnie dla odbiorców. Najpierw robiliśmy zdjęcie kubka, by następnie dodać je w formie relacji na portalu Instagram wykorzystując do tego GIF-a, którego mogliśmy wybrać po wpisaniu w wyszukiwarkę GIF-ów hasła: caffe zim. Przyznam, że choć jestem użytkowniczką tego portalu od dłuższego czasu i systematycznie umieszczam na nim wykonane przez siebie fotografie przyrody, nie miałam pojęcia, że w tak prosty sposób można opublikować ciekawą relację. Dowiedziałam się tego dzięki szkoleniu.
Prowadząca pokazała wolontariuszom urządzenie o nazwie gimbal. Czym jest gimbal? Z definicji opublikowanej w Wikipedii dowiadujemy się, że jest to nic innego jak obrotowa podpora umożliwiająca obracanie obiektu wokół osi. To stabilizator obrazu ułatwiający wykonywanie nieporuszonych, płynnych filmów. Korzystając z niego nie musimy martwić się, że nasze filmy nagrywane smartfonem będą złej jakości. Gimbal umożliwia poziomowanie kamery lub telefonu. Mogliśmy zobaczyć jak działa w praktyce. Martyna prosiła po kolei każdą uczestniczkę i uczestnika, aby usiedli na krzesełku i do zdjęcia ustawili swoje dłonie w kształt serca. Z tych ujęć powstał następnie film, na którym w miejscu dłoni jest bijące serce z logotypem Poznańskiego Centrum Wolontariatu. Podczas warsztatu każdy z nas na jednej, wspólnej dużej kartce papieru rysował logotyp organizacji pozarządowej, z którą jest związany wolontariacko lub w której na co dzień pracuje. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się również, jak stworzyć animację poklatkową.
Szkolenie obejmowało również rozmowę na temat mediów społecznościowych – jak się zmieniały na przestrzeni lat, jaka liczba znaków powinna być stosowana w postach umieszczonych na portalach: LinkedIn, Facebook oraz Instagram, aby zainteresować odbiorców. Wolontariusze dowiedzieli się, czym są algorytmy w mediach społecznościowych oraz że mają na celu dostarczanie treści najbardziej odpowiednich i atrakcyjnych dla danego użytkownika. Gromadzą bardzo duże ilości danych dotyczących zachowań użytkowników konkretnego portalu, ich aktywności, interakcji z treściami, historii wyszukiwani, preferencji. Rezultat zajęć można zobaczyć na stronie Poznańskiego Centrum Wolontariatu na Facebooku oraz na profilu PCW na Instagramie.
Autor: Karolina Anna Kasprzak
Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznańwspiera #pozarządowypoznań
#pomocnipoznań #wolontariatpoznań