Pomagając innym – pomagasz sobie

„Jak zostać wolontariuszem cyfrowym, na czym polega wolontariat towarzyszący, jak skutecznie pomagać osobom z chorobą nowotworową oraz ich bliskim, dlaczego warto regularnie wykonywać samobadanie piersi i jąder informowali przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji w niedzielę 16 czerwca podczas Poznańskich Targów Wolontariatu. Tego dnia na terenie Starego ZOO można było nie tylko oglądać zwierzęta, lecz także wypytać o wszystko, co dotyczy działań wolontariackich. O drugiej edycji Poznańskich Targów Wolontariatu opowie nam Karolina. Zapraszamy do przeczytania!

Przy wejściu znajdowało się stoisko Stowarzyszenia CREO i Poznańskiego Centrum Wolontariatu. Odwiedzający mogli uzyskać na nim wszelkie niezbędne informacje: czym są Poznańskie Targi Wolontariatu, jacy wystawcy prezentują swoje oferty w strefie wystawienniczej, jakie spotkania odbywają się w ramach strefy warsztatowej, gdzie się udać po hasło wymagane do zakończenia gry terenowej „I ty możesz zostać wielkoduchem”, kierowanej do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Również na tym stoisku można było pobrać mapkę z planem targów czy dowiedzieć się, jak wygląda wolontariat w CREO oraz jakie szkolenia oferuje PCW dla osób zaangażowanych w wolontariat bądź planujących zostać wolontariuszami. Odwiedzający na stoisku eventowym CREO i PCW mogli ponadto skosztować przepysznych kruchych ciasteczek upieczonych przez naszego wolontariusza Huberta (znikały w mgnieniu oka!).

– Zachęcamy do włączenia się w wolontariat na rzecz osób z niepełnosprawnością. Fundacja „Masz Wielką Wartość” kieruje się przekonaniem, że w każdym człowieku tkwi ogromny potencjał dobra. Wierzymy, że pomaganie innym jest znakomitą formą pomocy samemu sobie. Działania wolontariackie dają satysfakcję, uczą i tworzą możliwość poznania innych wspaniałych ludzi. Do każdego wolontariusza podchodzimy w indywidualny sposób. Jesteśmy bardzo elastyczni czasowo. Niezależnie od tego, jak wiele wolontariusz ma obowiązków, na pewno da radę pogodzić je z zaangażowaniem w nasze działania. Prowadzimy szkolenia z obsługi wózka inwalidzkiego, przeprowadzania spotkań tematycznych i inne – opowiadał Bartosz Bednarek, koordynator wolontariatu osób z niepełnosprawnością w Fundacji „Masz Wielką Wartość”.

W strefie spotkań przygotowano ciekawe dyskusje: „Wolontariat senioralny – zawsze jest dobry czas, by pomagać” (Nina Woderska w rozmowie z Marią Fabrowską), „Dobrostan psychiczny wolontariuszy – jak go wspierać u dzieci i dorosłych?” (Michalina Voss w rozmowie z Anitą Orzechowską), „Wolontariat w akcji humanitarnej: współczesne wyzwania i osiągnięcia” (Maria Andruchiw z gośćmi – Piotrem Marcinkowskim, Anną Pinchuk i Franciszkiem Szkudelskim) oraz „Wolontariat tysiąca możliwości – jak pomagać skutecznie w fundacji pro zwierzęcej” (Agata Spławska, prezes Fundacji Dla Zwierząt „Animalia”).

W strefie warsztatowej można było natomiast dowiedzieć się, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, czym jest fabryka wolontariatu pracowniczego, jak pomagać skutecznie i dbać o siebie, a także wziąć udział w błyskawicznym darmowym migowym przygotowanym przez Jacka JacKo Kowalskiego ze Stowarzyszenia CREO, koordynatora grupy nieformalnej „Głuchoniewidomi Wielkopolska” (poznać podstawowe znaki Polskiego Języka Migowego i odkryć mity związane z kulturą Głuchych).

Nie brakowało też śmiałków, którzy w strefie doświadczeń odważyli się zmierzyć z wyzwaniem, jakim było założenie kombinezonu starości, krótki spacer na wózku inwalidzkim czy pokonanie specjalnego toru przeszkód. Odwiedzający Stare ZOO mogli też sprawdzić, jak poradzą sobie z codziennymi czynnościami bez zmysłu wzroku lub słuchu poprzez ubranie okularów symulujących wady wzroku bądź słuchawek eliminujących wszelkie dźwięki z otoczenia.

O Poznańskich Targach Wolontariatu dowiedziałam się z Facebooka. Zdecydowałam się wziąć w nich udział, ponieważ od jakiegoś czasu myślę o wolontariacie. Najbardziej chciałabym pomagać zwierzętom albo osobom starszym. Obeszłam kilka stoisk wystawienniczych i znalazłam kilka ofert wolontariatu dla siebie. Zainteresowałam się również pomocą dzieciom oraz dorosłym osobom z mózgowym porażeniem dziecięcym. Podobał mi się instruktaż dotyczący samobadania piersi na stoisku Federacji Stowarzyszeń Amazonki oraz otwartość wystawców na rozmowę z kandydatami na wolontariuszy. Można było śmiało wypytać o wszystko, co dotyczy wolontariatu w danej organizacji, zabrać ulotki informacyjne z danymi kontaktowymi czy porozmawiać z innymi wolontariuszami. Spotkaniu towarzyszyła niesamowita energia i pasja działania tych ludzi. Targi zostały bardzo fajnie przygotowane, by nikt się nie nudził – mówiła Magda, która w Poznańskich Targach Wolontariatu uczestniczyła po raz pierwszy.

Mieszkańcy Poznania, a także osoby, które przyjechały do stolicy Wielkopolski, by odwiedzić Stare ZOO i wziąć udział w targach, zakończyły niedzielną przechadzkę refleksją: warto pomagać, a można to czynić na różne sposoby. Pomagając innym, pomagamy również sobie. Każdy z nas ma coś, czym może podzielić się z drugim człowiekiem. Nigdy nie należy pozostawać obojętnym na krzywdę.

Autor: Karolina Anna Kasprzak

#PoznanskieTargiWolontariatu#ptw2024

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania.

#poznańwspiera#pomocnipoznań#pozarządowypoznań#WolontariatPoznań

Wydarzenie sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

ologowania PCW, CREO, Pomocni Poznań i Miasto Poznań
Scroll to Top