Wolontariackie bingo, czyli o szkoleniach dla wolontariuszy

„Jak zaangażować się w wolontariat?” – to temat szkolenia dla wolontariuszy, które odbyło się 17 kwietnia. Jego uczestnicy mogli dowiedzieć się, czym jest wolontariat, co możemy dzięki niemu zyskać i gdzie mogą się zaangażować w działania wolontariackie. – o przebiegu warsztatów pisze nasz wolontariusz Hubert.

Szkolenie dla wolontariuszy pod hasłem „Jak zaangażować się w wolontariat?” odbyło się 17 kwietnia w siedzibie Stowarzyszenia CREO (Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej). Uczestniczyli w nim obecni i przyszli wolontariusze, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę na temat wolontariatu – przyszło 11 osób. Szkolenie wpisało się w działania Poznańskiego Centrum Wolontariatu, które prowadzone jest przez CREO. Poprowadziła je Nina Woderska – trenerka CREO zajmująca się m.in. działaniami wolontariackimi dla seniorów i wolontariatem międzypokoleniowym.

Grupa uśmiechniętych uczestników szkolenia pozuje do zdjęcia wraz z trenerką Niną. Znajdują się w biurze CREO.

Żółwie, biegi i króliki

W działaniach wolontariackich ważne jest to, by dobrze dogadywać się z innymi wolontariuszami i znać się z nimi. Dlatego też spotkanie rozpoczęło się od integracyjnego bingo. Uczestnicy rozeszli się po całej siedzibie CREO i prowadzili ze sobą mikrorozmowy, które pomogły im m.in. ustalić, jakie jest wolontariackie doświadczenie innych osób uczetstniczących w szkoleniu (i przyporządkować je do odpowiednich kratek w bingo). Lapidarne rozmowy przyniosły wiele ciekawych informacji. Okazało się, że Nina w ramach wolontariatu miała do czynienia z żółwiami, królikami i agamą błotną. Łukasz za to brał udział w wolontariacie sportowym – podczas biegu Parkrun. Martyna miała okazję doświadczyć wolontariatu międzypokoleniowego – kiedy to w sztabie CREO podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy liczyła pieniądze razem z seniorami z Klubu Starszaka. A to wciąż tylko część doświadczeń wolontariackich uczestników spotkania. Byli też nowicjusze – choćby Justyna i Damian, którzy przyszli na spotkanie, by dowiedzieć się, czym jest wolontariat i jak zostać wolontariuszem.

Czas wymiany doświadczeń

Po bingo Nina płynnie przeszła do zasadniczej części szkolenia. Kolejne hasła z bingo stanowiły bowiem punkty wyjścia do rozmowy na różne tematy związane z wolontariatem. Uczestnicy dowiedzieli się, czym jest wolontariat, jakie kompetencje może w nas rozwijać, gdzie szukać ofert wolontariackich itd. Poznali też Lever Basic – internetowe narzędzie, które pozwala zbadać swoje kompetencje. Był też czas na odwiedzenie stron internetowych związanych z wolontariatem rozwijanym na terenie Poznania. Uczestnicy aktywnie włączali się w rozmowę – dzielili się swoimi doświadczeniem i refleksjami. Nie zabrakło też trudnych kwestii – choćby tego, gdy ktoś pod płaszczykiem wolontariatu tak naprawdę próbuje wykorzystywać ochotników. Nina Woderska pokazała uczestnikom, na co uważać i co powinno budzić ich zaniepokojenie. Ale przede wszystkim pokazywała, że wolontariat to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu – i to sposób dla każdego. Bez względu na wiek, płeć, wykształcenie, doświadczenie zawodowe itd. Mówiła, jak wiele wolontariat może dać osobom, które się weń angażują. Dzieliła się też z uczestnikami własnymi doświadczeniami. Opowiadała m.in. o innowacjach społecznych, które udało się w Polsce wdrożyć dzięki Stowarzyszeniu CREO. Bardzo ciekawa była też opowieść o jej pobycie w Gruzji i doświadczeniu tam wolontariatu międzynarodowego.

Uczestnicy warsztatów rozmawiają między sobą. Część stoi a część siedzi przy stoliku. Mają w rękach kartki. Uczestnicy są w biurze CREO.

I czas integracji

Spora część szkolenia poświęcona była kwestiom prawnym związanym z wolontariatem. I może to brzmi bardzo poważnie – ale prowadząca zadbała o to, by te trudne sprawy podane zostały w przystępnej i lekkiej formie. Zaproponowała więc uczestnikom quiz! Wspólne rozwiązywanie zadań było okazją do integracji, ale i do dyskusji. Ustalenie prawidłowych odpowiedzi nie było bowiem za każdym razem tak oczywiste. A uczestnicy wykazali się niesztampowym myśleniem – przez co na jedno z pytań szczególnie trudno było znaleźć prawidłową odpowiedź. Po quzie przyszedł czas na wspólne zdjęcie i rozdanie zaświadczeń o udziale w szkoleniu.

W ramach Poznańskiego Centrum Wolontariatu odbędzie się w tym roku jeszcze ponad 20 podobnych szkoleń dla osób wolontariackich. Planowanych jest także kilkanaście szkoleń dla osób koordynujących wolontariat. PCW chce też integrować osoby wolontariacie z Poznania – najbliższą ku temu okazją będzie integracja przy planszówkach w środę 24 kwietnia w siedzibie Stowarzyszenia CREO i Poznańskiego Centrum Wolontariatu w Poznaniu.

Tekst: Hubert Piechocki

Artykuł został przygotowany w ramach Poznańskiego Centrum Wolontariatu.

Sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

#poznańwspiera #pozarządowypoznań #pomocnipoznań 

logo Stowarzyszenia CREO
logo urzędu miasta Poznania
logo pomocni Poznań - wolontariat poznański
logo Poznańskiego Centrum Wolontariatu
Scroll to Top