Wolontariusze wszystkich pokoleń łączcie się!

W sieci możemy znaleźć bardzo dużo materiałów, które wskazują cechy ludzi należących do różnych generacji. Pokolenie Y „szybko zmienia pracę”, Zetki „wymagają nieustannej i pozytywnej informacji zwrotnej, nie lubią się nudzić”, a Boomersi „są przywiązani do swoich stanowisk bardziej niż do rozwoju”. Wszystkie te stereotypy dzielą i piętnują, dlatego my stawiamy na wolontariat, który łączy generacje.

W Stowarzyszeniu CREO od najmłodszych lat promujemy wolontariat, ponieważ wiemy, że rozwijanie empatii u dzieci procentuje w przyszłości dobrymi kompetencjami i umiejętnościami społecznymi.

Dzieci i młodzież głos dostają!

Jeżeli Twoja organizacja może pozwolić sobie na wolontariat z młodymi ludźmi, nie rezygnuj z tego. Angażowanie się w lokalne sprawy, wspieranie sąsiadów czy poznawanie nowych dziedzin jest dla dzieci i młodzieży świetnym sposobem uczenia się poprzez doświadczenie.

W Stowarzyszeniu CREO najmłodsi już nie raz pokazali, że potrafią się jednoczyć wokół ważnych spraw i razem zmieniali świat wokół siebie. Organizowali kampanie społeczne, pomagali seniorom, odwiedzali schroniska i organizowali szkolne zbiórki. To świetna nauka przedsiębiorczego myślenia, dlatego jeżeli chcesz korzystać z pomocy młodych wolontariuszy nawiąż współprace ze szkołą
w Twojej okolicy!

Osoby w różnym wieku stoją pod pomarańczową ścianą z ułożoną z prostokątów. Od lewej: dziewczynka w sukience. Trzyma zeszyt, następnie Młody mężczyzna z zarostem i kręconymi włosami. Ma na sobie t-shirt i krótkie spodenki, młoda kobieta z długimi włosami. W jasnym t-shircie i jeansach, starsza kobieta z krótkimi włosami w długim, cienkim swetrze i jeansach, Mężczyzna w średnim wieku w garniturze.

(Nie)dostępni i zabiegani

Coraz więcej osób dorosłych poszukuje dodatkowych zajęć, które pomogą im się realizować pozazawodowo. Dla jednych będzie to kurs uważności, bieganie, a dla innych wolontariat. Pracując z osobami, które są aktywne zawodowo, bądź elastyczny. Ustalcie zasady współpracy. Być może nie będzie to pełnoetatowy wolontariusz, ale na pewno zaangażowany. Wykorzystaj też jego umiejętności zawodowe. Pracuje w marketingu? Zaproponuj mu działanie w Waszych socialach. Jest stolarzem? To świetnie, bo w DPS, z którym współpracujesz, potrzebna jest szafa na wymiar. Jest ogrodnikiem? Niech podzieli się swoją wiedzą z Twoimi podopiecznymi. Otwórz się ze swoją organizacją na to, co może wnieść do niej dorosły ze swoimi zasobami zawodowymi.

Wesołe jest życie…

… tylko nie staruszka! Seniorzy swój wiek sędziwy osiągają coraz później, ponieważ starają się być aktywni na wielu polach. Uczestniczą w dodatkowych zajęciach, opiekują się wnuczętami, ale również szukają możliwości spędzenia czasu z nowymi osobami. Osoby starsze również czują, że chciałyby podzielić się swoim doświadczeniem i umiejętnościami, dlatego angażuj seniorów w swoje działania. Słyszałeś o osobach starszych opiekujących się noworodkami w szpitalu w Poznaniu? To piękny przykład łączenia pokoleń. W CREO też aktywnie angażujemy poznańskich seniorów w ramach Klubu Starszaka, gdzie mają okazję się spotkać, rozwijać ale też realizować wolontariat (np. podczas WOŚP tworzą oni zgrany zespół – składają puszki, pomagają przygotowywać sztab, a w dniu wielkiego finału opiekują się w sztabie zmarzniętymi wolontariuszami).

Wolontariat łączy pokolenia. Szczególnie ze sobą – ogromną wartość mają akcje i inicjatywy organizowane jednocześnie z najmłodszymi i najstarszymi. Międzypokoleniowy warsztat rękodzieła? Wspólne sprzątanie parku? Rodzinny festyn charytatywny? Opcji jest wiele! W CREO realizujemy takie inicjatywy samodzielnie oraz w szkołach – zachęcamy do podania dalej!

Natalia Stroiwąs

Przewijanie do góry