Projekt: Impreza Andrzejkowa dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym i ich opiekunów
Grupa „Razem możemy więcej” podejmuje różnorodne działania na rzecz poznańskich Seniorów i w ramach akcji „Wsparcie dla Szpitala”. Grupa wolontariuszy szczególnie zaangażowała się w organizację zbiórki środków dla szpitali i domów pomocy społecznej, które mogą pomóc w walce z pandemią. Podczas akcji Widzialna Ręka – Poznań, często samodzielnie organizowali transport zebranych rzeczy. Pani Magdalena Lewicka – Fanarakis, czyli liderka grupy – z wieloletnim doświadczeniem wolontariackim – była koordynatorką akcji ogólnopolskiego systemu wsparcia społecznego szpitali. Około rok temu, połączyła siły ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci i Dorosłych z MPD „ŻURAWINKA”, dla którego została zorganizowana zbiórka rzeczowa, dzięki której została zaopatrzona w jednorazowe rękawiczki, maseczki, fartuchy czy płyny do dezynfekcji, umożliwiające dalsze działanie placówki podczas pandemii. Latem tego roku wolontariusze wspomagali podopiecznych stowarzyszenia podczas pikniku nad Rusałką. Zorganizowali tam miejsce, gdzie w komfortowy sposób można było dokonywać czynności pielęgnacyjnych u dorosłych osób z niepełnosprawnością. Wolontariusze dalej prężnie biorą udział w akcjach, organizowanych przez ŻURAWINKE i wspierają jej podopiecznych oraz opiekunów.


Poprzez projekt zrealizowania Imprezy Andrzejkowej dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym i ich opiekunów, w ramach konkursu regrantingowego „Wolontariat do Poznania”, grupa miała na celu integrację i aktywizację osób z MPD, ich opiekunów i wolontariuszy. Takie spotkania są szczególnie potrzebne w czasach pandemii, gdzie podopieczni jeszcze mocniej odczuwają skutki izolacji. Przygotowania ruszyły pełną parą w listopadzie, gdzie m.in. ustalono harmonogram działań i wymyślano atrakcje, dekoracje – w robieniu których, szczególny wkład miała pani Marta – terapeutka zajęciowa. Uzbrojeni w maseczki i wszelkie inne środki ochrony – podopieczni, opiekunowie i wolontariusze, udali się na bal. W wydarzeniu wzięło udział około 40 osób, w tym ok. 20 podopiecznych – młodzieży i dorosłych. Na uczestników czekało wiele atrakcji, takich jak wróżby czy konkursy. Jak wspomina pani Magdalena Lewicka – Fanarakis, dla uśmiechów podopiecznych warto organizować takie przedsięwzięcia. Na przygotowaniach imprezy i uczestnictwie w niej skorzystali także wolontariusze, którzy nabrali kompetencji przy udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami, nie wspominając o ogromnej satysfakcji jaką przynoszą działania wolontariackie. Zostali oni zaangażowani w wydawanie posiłków, pomoc w czynnościach pielęgnacyjnych oraz zachęcanie wszystkich do wspólnej zabawy.
Grupa „Razem Możemy Więcej” zorganizowała fantastyczne spotkanie, na którym zarówno osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, opiekunowie i wolontariusze mogli miło spędzić czas i oderwać się od pandemicznej rzeczywistości. Dzięki takim działaniom wolontariusze zyskują nowe umiejętności i poszerzają swoje kompetencje społeczne, które zaowocują w przyszłości. Trzymamy kciuki, aby współpraca grupy z fundacją ŻURAWINKA nadal przynosiła tak wspaniałe efekty.


Projekt regrantingowy WOLONTARIAT DO POZNANIA realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Projekt WOLONTARIAT DO POZNANIA jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznanwspiera #pomocnipoznan #pozarzadowypoznan #wolontariatdopoznania #creo
autor: Magdalena Laska
Grupa Nieformalna Razem Możemy Więcej/Patron – Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „ŻURAWINKA”
źródło zdjęć: Grupa Nieformalna Razem Możemy Więcej