Projekt: Patrol interwencyjny Fundacji NaszeZoo.pl
Fundacja Nasze Zoo zajmuję się wsparciem bezdomnych zwierząt, które nierzadko są doświadczone przez los. Ich działania obejmują leczenie czworonogów, poszerzanie świadomości na temat zachowań wobec zwierząt, a także pomoc w adopcji i wsparcie schronisk. Aby działać na szeroką skalę i na tak wielu płaszczyznach, fundacja tworzy innowacyjne narzędzia, które mają na celu rozpowszechnienie aktywności na rzecz lepszej przyszłości zwierząt. Wolontariusze fundacji zajmują się prowadzeniem mediów społecznościowych. Tworzą grafiki edukacyjne i rozpowszechniają posty adopcyjne, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Zespół Naszego Zoo koordynuje platformą „dlaschroniska.pl”, gdzie prowadzona jest zbiórka karmy i innych produktów dla zwierząt z ponad 100 organizacji z całej Polski.


Od 2018 roku, fundacja organizuje akcje Zwierzowtorki, gdzie w co drugi wtorek miesiąca wybrane lokale restauracyjne i usługowe przekazują 5% swojego utargu na rzecz jej podopiecznych. Celem fundacji jest walka z bezdomnością kotów i psów na terenie Poznania, ich leczenie, kastracja oraz znajdowanie im kochających domów. Niestety, problem bezdomności zwierząt wciąż istnieje na dużą skalę. Jak wskazuje Pani Sabina z Fundacji NaszeZoo „co miesiąc do naszej fundacji trafia kilkadziesiąt zgłoszeń z prośbą o pomoc związaną z bezdomnymi kotami i psami – w zależności od pory roku jest ich mniej lub więcej.” Nie ma wątpliwości że ich działania są bardzo potrzebne.
Poprzez projekt „Patrol interwencyjny Fundacji NaszeZoo.pl” realizowanego w ramach konkursu regrantingowego „Wolontariat do Poznania”, fundacja ma na celu stworzenie patrolu interwencyjnego, który będzie przyjmował zgłoszenia dotyczące złego traktowania zwierząt na terenie Poznania i okolic. Na początku została przeprowadzona rekrutacja nowych wolontariuszy poprzez ogłoszenia na Facebooku i poprzez lokalne media, a następnie, 16 października zostało zorganizowane szkolenie, mające miejsce w sali świetlicy Ognisko na Frytlu, przybliżające zasady obowiązujące podczas interwencji. Wiedzą na ten temat podzielili się specjaliści z Fundacji Viva!. Uczestnicy spotkania mogli poszerzyć swoją wiedzę o aspekty prawne związane z interwencjami, sposobu jak należy się zachowywać podczas takich działań i w jaki sposób współpracować ze służbami mundurowymi.
Osoby przeprowadzające szkolenie podzieliły się swoimi doświadczeniami z interwencji i dali uczestnikom szkolenia cenne wskazówki. Szkolenie trwało 7h i brało w nim udział ponad 20 osób. Z tej grupy zostaną wyłonione te najbardziej zaangażowane, które będą tworzyć patrol interwencyjny i tym samym pomagać maltretowanym zwierzętom. W planach jest założenie dedykowanego telefonu i maila, na którego będzie można zgłaszać przypadki złego traktowania zwierząt. Dzięki udanym interwencjom i rozpowszechnieniu informacji na temat ich działań, zwiększy się wrażliwość ludzi na los naszych braci mniejszych i nie ignorowanie przemocy wobec nich. Dzięki szkoleniom i praktycznym działaniom wolontariusze zyskują kompetencje z zakresu behawiorystyki, fundraisingu i opieki nad chorymi zwierzętami i co bardzo ważne – umiejętność reagowania w trudnych sytuacjach.

Mocno kibicujemy Fundacji Nasze Zoo, aby proces tworzenia patrolu interwencyjnego przebiegł pomyślnie. Nie da się ukryć ,że fundacje zajmujące się prawami zwierząt cały czas mają ręce pełne pracy i ich działania są niezbędne, aby dać zwierzętom szanse na lepsze życie. Wierzymy że patrol fundacji Nasze Zoo uratuje niejedno skrzywdzone przez los stworzenie.


Projekt regrantingowy WOLONTARIAT DO POZNANIA realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Projekt WOLONTARIAT DO POZNANIA jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznanwspiera #pomocnipoznan #pozarzadowypoznan #wolontariatdopoznania #creo
autor: Magdalena Laska
źródło zdjęć: Fundacja NaszeZoo