KLUB PROMYK

Projekt: Międzypokoleniowa integracja na Grunwaldzie Północ

Klub Promyk, znajdujący się w dzielnicy Grunwald powstał w 2019 r. Tworzy go siedemnaście osób w wieku senioralnym. Są to osoby z różnymi kompetencjami, talentami, pełne entuzjazmu do działania. Ponadto członkowie grupy – w tym dwie absolwentki Akademii Liderów są doświadczeni w tworzeniu inicjatyw społecznych i prowadzeniu klubu. Członkowie grupy biorą udział w wielu inicjatywach na polu kulturowym jak np. cykliczne wyjścia do kina. Mieli również okazję wejść za kulisy spektaklu teatralnego, zobaczyć przygotowywanie kostiumów, a nawet próbę. Seniorzy biorą chętnie udział w warsztatach tanecznych, arteterapeutycznych czy pamięciowych, które jak podkreśla pani Urszula Stachowiak – członkini klubu – są dla seniorów bardzo potrzebne. Podopieczni mieli okazję również wziąć udział w wycieczce po Poznaniu, podczas której nawet rodowici Poznaniacy dowiedzieli się wielu ciekawostek o mieście, o których wcześniej nie mieli pojęcia.

Poprzez projekt „Międzypokoleniowa integracja na Grunwaldzie Północ” realizowanego w ramach konkursu regrantingowego „Wolontariat do Poznania” grupa zorganizowała spotkanie członków klubu i Szkoły Podstawowej nr 91 w celu integracji międzypokoleniowej i edukacyjnej. Uczniowie pokazywali seniorom obsługę urządzeń takich jak telefony komórkowe, tablety. Seniorzy mogli zapoznać się również z obsługą radioodtwarzacza zakupionego ze środków z regrantingu. Spotkanie pod nazwą „Nowe technologie bez tajemnic” przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Wymiana doświadczeń pomiędzy dziećmi, a osobami starszymi jest bardzo cenna, a przy okazji jest to zapobieganie przed wykluczeniem technologicznym w przypadku seniorów. Pomimo większej ilości chętnych, ze względu na pandemie liczba osób, biorących udział w spotkaniu musiała zostać ograniczona, dlatego też planowane są kolejne spotkania w tej tematyce. Kolejną inicjatywą w ramach projektu było spotkanie integracyjne „Wolontariat łączy pokolenia”. Było to wydarzenie zorganizowane w ramach Dnia Wolontariusza, a przy tym okazja do podziękowania uczniom za wsparcie i zachęcenie ich do dalszych działań we współpracy z Klubem PROMYK. Spotkanie przebiegło w świątecznej atmosferze, dzięki śpiewaniu kolęd, robieniu wspólnie dekoracji, a także rozmów przy poczęstunku. Dodatkowo wolontariusze otrzymali własnoręcznie robione przez seniorów: aniołki i mydełka zapachowe na sznureczkach. Zostały wręczone im również dyplomy.

Spotkania międzypokoleniowe organizowane przez Klub PROMYK jest okazją do integracji i nauczenia się nowych rzeczy związanych z technologią, które często dla seniorów sprawiają trudność. Wiele osób starszych jest samotnych a poprzez taką inicjatywę mają możliwość zwiększyć częstotliwość kontaktów społecznych. Wymiana swoich przemyśleń pomiędzy młodzieżą a seniorami pozwala na złamanie pewnych schematów myślenia i może wpłynąć na zmniejszenie zjawiska ageizmu. Dlatego też trzymamy kciuki za dalsze działania Klubu Promyk i życzymy kolejnych fantastycznych inicjatyw.

Projekt regrantingowy WOLONTARIAT DO POZNANIA realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

 

Projekt WOLONTARIAT DO POZNANIA jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.

#poznanwspiera #pomocnipoznan #pozarzadowypoznan #wolontariatdopoznania #creo

autor: Magdalena Laska

 

Grupa Nieformalna – KLUB PROMYK/Patron – Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego IN PLUS

źródło zdjęć: KLUB PROMYK

Scroll to Top