GRUPA NIEFORMALNA – PATRON POLSKIE TOWARZYSTWO OPIEKI PALIATYWNEJ ODDZIAŁ W POZNANIU

Projekt: Wolontariat na Mogileńskiej

Grupa, której patronem jest Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu, składa się z trzech wolontariuszek medycznych, pomocniczych na Oddziale Medycyny Paliatywnej i w Hospicjum Domowym na os. Rusa. Pierwsza z nich – pani Barbara Grochal jest wieloletnią koordynatorką wolontariuszy Hospicjum Palium i twórczynią „Motylego Wolontariatu”, a także organizatorką projektu „Senior Maluszka Tuli”. Ma na swoim koncie także wiele innych inicjatyw. W tym trudnym, pandemicznym czasie, została organizatorką wolontariatu w punkcie szczepień na MTP. Kolejną z osób tworzących grupę jest pani Urszula Krzyżańska, która może się pochwalić zwycięstwem w konkursie „Wolontariusz Roku 2017” w kategorii seniorów. Jest głęboko zaangażowana w wolontariat w Puszczykowie na Oddziale Paliatywnym, a także w pomoc osobom ubogim. Z kolei pani Aleksandra Mielniczuk działa na rzecz chorych i ubogich z rejonu Koziegłowy oraz jest zaangażowana w działania w szpitalu im. F. Raszei na Oddziale Noworodkowym.

Poprzez projekt „Wolontariat na Mogileńskiej” realizowany w ramach konkursu regrantingowego „Wolontariat do Poznania” grupa ma na celu zwiększenie liczby wolontariuszy, którzy wspomogliby pacjentów na Oddziale Opiekuńczo Leczniczym na Mogileńskiej. Wolontariusze pomagają m.in. w posiłkach i pielęgnacji. Ważnym elementem ich działań jest także towarzyszenie pacjentom i rozmowa z nimi. Choć są to często aspekty na które w codziennym życiu nie zwracamy uwagi, to dla pacjentów jest to szansa na „ratunek przed depresją i przedwczesną śmiercią”. Osoby, zdecydowane wspomóc pacjentów z ZOLu zostały przeszkolone z zakresu komunikacji alternatywnej, uważności, umiejętności pielęgnacyjnych i innych niezbędnych kompetencji, które pozwolą im lepiej służyć pacjentom. Jak mówi pani Barbara Grochal – jedna z trzech wolontariuszek medycznych, należących do grupy: potrzeba utworzenia wolontariatu na Oddziale Opiekuńczo Leczniczym, znajdującym się na Mogileńskiej jest ogromna. Zgłosiło się 30 chętnych, z czego 20 osób podpisało porozumienia wolontariackie. Tworzenie wolontariatu w takim miejscu jest procesem, wymagającym odpowiednich szkoleń i praktyk przeprowadzanych przez doświadczone osoby. Zdarza się, że podczas przygotowań ktoś podejmuje decyzje o rezygnacji, a jeszcze inni utwierdzają się w przekonaniu że jest to ścieżka, którą chcą kroczyć. Wolontariusze zostali zaopatrzeni w maski o wyższej skuteczności filtracji niż standardowe, jednorazowe, które podczas trwania pandemii są niezbędne aby chronić siebie i pacjentów. Oprócz tego, środki z regrantingu umożliwiły zakup sprzętu pomocnego w poprawie jakości opieki nad pacjentami oddziału i środków pielęgnacyjnych.

Projekt utworzenia wolontariatu na Oddziale Opiekuńczo Leczniczym na Mogileńskiej jest długotrwałym procesem, który wymaga wielu działań aby przygotować wolontariuszy do pomocy chorym. Nie mamy wątpliwości że realizacja tej inicjatywy jest bardzo potrzebna i przyczyni się do poprawy jakości życia pacjentów.

Projekt regrantingowy WOLONTARIAT DO POZNANIA realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Projekt WOLONTARIAT DO POZNANIA jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.

#poznanwspiera #pomocnipoznan #pozarzadowypoznan #wolontariatdopoznania #creo

autor: Magdalena Laska

Scroll to Top