FUNDACJA WÓZKOWICZE

Projekt: Wysłuchaj, Poczuj, Działaj!

Misją Fundacji Wózkowicze jest działanie na rzecz osób poruszających się na wózkach. Integrowanie i angażowanie ich w różnorodne akcje są dla nich okazją do przełamywania swoich barier i próbowania nowych aktywności. W tym celu Wózkowicze organizują inicjatywy, integrujące osoby z niepełnosprawnością. Przykładami takich akcji są „Ogniste Rydwany 2021”, czyli pierwszy ogólnopolski zlot użytkowników przystawek do wózków, spotkania artystyczne np. „Kolędowanie z harfą”, a także „Świąteczne granie z wózkowiczami”. Fundacja ma na swoim koncie szkolenia w szkołach, na uczelniach i w firmach. Dotyczą one „Savoir vivre’u osób niepełnosprawnych” oraz „obsługi osób niepełnosprawnych”. W działania fundacji angażują się osoby o różnorodnych umiejętnościach, zainteresowaniach i kompetencjach. Założycielami fundacji jest pani Agnieszka Kubicka i pan Sebastian Mankiewicz, którzy także poruszają się na wózku i mają ogromną wiedzę i doświadczenie w pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami i działań na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Fundacja bardzo prężnie prowadzi swoje media społecznościowe, na których można zobaczyć ich działania.

Poprzez projekt „Wysłuchaj, Poczuj, Działaj!”, realizowany w ramach konkursu regrantingowego „Wolontariat do Poznania”, Wózkowicze planują poszerzyć swoje grono wolontariuszy o kolejne osoby i pomóc w poszerzeniu kompetencji tych obecnych. Aby przybliżyć zadania fundacji i zachęcić do działania na jej rzecz, zostały zorganizowane prelekcje online na temat zachowania wobec osób z niepełnosprawnościami oraz wolontariatu. Oprócz tego, obecni i nowi wolontariusze mogli liczyć na szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Kolejną inicjatywą w ramach regrantingu był charytatywny koncert świąteczny pod nazwą „Niech stanie się światło”, który odbył się jedenastego grudnia. Wydarzenie uświetnili wolontariusze, studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu, a gwiazdą wieczoru była Halina Benedyk – wokalistka, którą mogliśmy podziwiać na Festiwalach w Opolu i Sopocie, gdzie piosenką „Mamy po 20 lat” podbiła serca publiczności. Celem koncertu była zbiórka środków na zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego dla podopiecznych fundacji. Oprócz tego, Wózkowicze zakupili ze środków z regrantingu profesjonalną kamerę, która umożliwia przeniesienia niektórych wydarzeń do sieci, co przynosi korzyść osobom, nie mogących z pewnych przyczyn uczestniczyć w nich „na żywo”.

Fundacja Wózkowicze poprzez swoje działania pokazuje że niepełnosprawność nie jest barierą w realizacji swoich pasji i podejmowaniu różnych aktywności. Inicjatywy takie jak charytatywny koncert świąteczny jest szansą na integrację zarówno podopiecznych fundacji, jak i wolontariuszy, którzy nabywają cennych umiejętności w zakresie organizacyjnym, pracy z osobami z niepełnosprawnościami oraz nabierają kompetencji społecznych. Z ogromnym zaciekawieniem będziemy śledzić kolejne wydarzenia organizowane przez Wózkowiczów i życzymy następnych owocnych inicjatyw.

Projekt regrantingowy WOLONTARIAT DO POZNANIA realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Projekt WOLONTARIAT DO POZNANIA jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.

#poznanwspiera #pomocnipoznan #pozarzadowypoznan #wolontariatdopoznania #creo

autor: Magdalena Laska

 

źródło zdjęć: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=fundacjawozkowicze&set=a.4571053613011013

Przewijanie do góry