Projekt: Stworzenie edukacyjno-sensorycznego parku Przylesie
Fundacja Przestrzeń Przylesie prowadzi warsztaty i działania edukacyjne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym w środowisku naturalnym. Obecnie jest to grupa w wieku 6-8 lat, która dzięki członkom fundacji, rozwija swoje umiejętności miękkie związane z rozwojem psychospołecznym. Przestrzeń naturalna taka jak np. las, jest także przestrzenią nauki. Tutorzy kładą szczególny nacisk na samoświadomość oraz komunikację bez przemocy. Dzieci samemu decydują w jakich zajęciach chcą brać udział. Wiedza na temat przyrody, jest przeplatana z obszarami nauki takimi jak matematyka, czy języki obce. Jest ona przekazywana metodą projektu.


Dzięki fundacji, uczestnicy warsztatów mają możliwość poznania m.in. pobliskich gatunków zwierząt i roślin. Jedną z jej inicjatyw było odwiedzenie ulu leśnego po to, aby uświadamiać ogromną rolę, jaką mają do odegrania pszczoły w naszym ekosystemie. Kolejnym przedsięwzięciem fundacji było wspólne stawianie przez rodziny jurty, która pełni funkcję schronienia. Wszelkie podejmowane przez nią działania mają na celu holistyczny rozwój dzieci i tworzenie naturalnej, edukacyjnej przestrzeni.
Poprzez projekt „Stworzenie edukacyjno-sensorycznego parku Przylesie” realizowanego w ramach konkursu regrantingowego „Wolontariat do Poznania”, fundacja ma na celu stworzenie drużyny wolontariuszy, która zasiliłaby jej szeregi i brała udział w różnych inicjatywach, które są bliskie jej idei. W tym celu zostało przeprowadzone szkolenie przez panią psycholog, która przybliżyła podstawy edukacji leśnej oraz sposoby niedyrektywnej pracy z dziećmi. Wolontariusze wraz z podopiecznymi zostali zaangażowani w poszukiwanie materiałów z lasów, koniecznych do stworzenia parku edukacyjno-sensorycznego, na który składać ma się m.in. ścieżka sensoryczna, naturalna równoważnia oraz przestrzeń do skoków w dal. Budowa parku ruszyła pełną parą. Przygotowano grunt pod jego elementy oraz zostało wykonane część robót budowlanych. Park ma być wspólną przestrzenią, wykorzystywaną także do innych projektów fundacji.
Projekt budowy parku edukacyjno-sensorycznego jest dla wolontariuszy szansą na poszerzenie swoich kompetencji w zakresie edukacji leśnej – wykorzystywania zasobów lasu, umiejętności niedyrektywnej pracy z dziećmi, a także umiejętności planowania, czy wzrostu ich świadomości ekologicznej. Współpraca zespołu fundacji, wolontariuszy, dzieci i ich rodziców nad wspólnym celem jest także okazją do nawiązania długotrwałych, wartościowych znajomości. Trzymamy kciuki za dalsze działania Fundacji Przylesie i kolejne fantastyczne pomysły, tym razem właśnie z wykorzystaniem przestrzeni zbudowanego przez nich parku.



Projekt regrantingowy WOLONTARIAT DO POZNANIA realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Projekt WOLONTARIAT DO POZNANIA jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznanwspiera #pomocnipoznan #pozarzadowypoznan #wolontariatdopoznania #creo
autor: Magdalena Laska
źródło zdjęć: Fundacja Przestrzeń Przylesie