Projekt: Rozwój potencjału wolontariackiego Fundacji na rzecz Praw Ucznia
Misją Fundacji na rzecz Praw Ucznia jest działanie na rzecz zmian w prawie np. poprzez obywatelski projekt ustawy – „Psycholog w każdej szkole”. Oprócz tego zespół podejmuje inicjatywy: interwencyjne, w których pomagają specjaliści z obszaru prawa, poradnicze – każdy uczeń może zgłosić się do fundacji o pomoc – oraz edukacyjną, w zakresie praw uczniów, poprzez prelekcje, publikacje naukowe, czy szkolenia. Najczęściej wątpliwości uczniów dotyczą kwestii wyglądu: makijażu w szkole, posiadania kolczyków itd. Podczas pandemii wyszły na światło dzienne kolejne problemy, tym razem związane z nauką zdalną i kwestiami, dotyczącymi m.in. włączania kamerek podczas zajęć. Na każdą z wątpliwości uczniowie otrzymują odpowiedź. Fundacja zorganizowała 18 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Ucznia. Corocznym wydarzeniem, w którym mogą brać udział uczniowie jest Olimpiada Wiedzy o Prawach Ucznia. Jak mówi prezes fundacji – pan Mikołaj Wolanin, frekwencja z roku na rok jest coraz wyższa i świadomość uczniów na temat ich praw także się zwiększa. W najbliższym roku szkolnym fundacja nie ma zamiaru zwolnić tempa i już szykuje pomysły na kolejne inicjatywy, np. przeprowadzenie ogólnopolskiej zbiórki krwiodawstwa w szkołach podstawowych we współpracy z Narodowym Centrum Krwi oraz przeznaczony dla uczniów szkół polonijnych – konkurs wiedzy o prawach dziecka. Obecnie w skład fundacji wchodzą wolontariusze, działający w obszarze prowadzenia mediów społecznościowych, prawnym oraz fundraisingu. Liczba wolontariuszy różni się w zależności od sezonu. Przy większych akcjach jak np. obywatelskim projekcie ustawy potrafi współpracować nawet 200 osób.


Poprzez projekt „Rozwoju potencjału wolontariackiego Fundacji na rzecz Praw Ucznia” realizowanego w ramach konkursu regrantingowego „Wolontariat do Poznania”, fundacja przeprowadziła rekrutacje wolontariuszy. Głównym kanałem kontaktu z potencjalnymi chętnymi były media społecznościowe, a także portale związane z wolontariatem. Zgłosiło się około 30 osób, z których 20 ma być docelowo stałym zespołem, wspierającym działania na rzecz praw ucznia. Są to osoby zarówno już wcześniej współpracujące z fundacją, jak i nowe. Najczęściej zgłaszali się uczniowie szkół średnich oraz studenci pierwszego i drugiego roku studiów. Dzięki rozmowie z potencjalnymi wolontariuszami, wyszczególniono pola działania, w których czują się dobrze i mogą brać udział w akcjach, dotyczących obszaru ich zainteresowań. Na wolontariuszy w połowie grudnia czeka spotkanie stacjonarne i szkolenie, które pomoże wzmocnić grupowe więzi i podnieść kompetencje grupy. Oprócz tego, sukcesywnie wolontariusze biorą udział w inicjatywach fundacji i przeprowadzają swoje – które mają wzmocnić świadomość praw uczniów wśród samych zainteresowanych. Jak widzimy, wzmocnienie wolontariatu Fundacji na rzecz Praw Ucznia, pozwala na jej dalszy rozwój.
Jesteśmy przekonani że działalność Fundacji na rzecz Praw Ucznia zmierza ku zmianie rzeczywistości w polskich szkołach na lepsze. A dalsze edukowanie uczniów, pozwoli im sukcesywnie egzekwować swoje prawa.

Projekt regrantingowy WOLONTARIAT DO POZNANIA realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Projekt WOLONTARIAT DO POZNANIA jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznanwspiera #pomocnipoznan #pozarzadowypoznan #wolontariatdopoznania #creo
autor: Magdalena Laska
źródło zdjęć: Fundacja na rzecz Praw Ucznia