Projekt: Ratuje bo potrafię!
Misją Fundacji Akceptacja są działania wolontariackie w zakresie pierwszej pomocy, ochrony zdrowia osób z grup mniejszościowych, szczególnie tych wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem, takich jak: migranci, osoby LGBTQIA+, osoby w kryzysie bezdomności i ofiary przemocy. Ważnymi inicjatywami antydyskryminacyjnymi, które podejmuje fundacja oprócz szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy, są porady psychologiczne i prawne. Zespół Akceptacji ma ręce pełne pracy – tworzy on patrole na dworcach letnich i w pustostanach, gdzie mogą znajdować się osoby w kryzysie bezdomności i potrzebować ich pomocy, współpracują z pogotowiem społecznym, prowadzą konsultacje dla firm. Są także wsparciem dla społeczności romskiej. W okresie letnim zespół fundacji prężnie współpracuje z WOPR Wielkopolska, gdzie wspólnie strzegą naszego bezpieczeństwa na plażach. Oprócz tego, możemy ich dostrzec na różnego typu piknikach czy zabezpieczeniach np. byli obecni na Poznańskim Targu Dobra, czy IV Ogólnopolskim Zlocie Czerwonych Samochodów. Fundacja prowadzi także całoroczne badania profilaktyczne. Zespół Akceptacji składa się z ratowników i ratowniczek medycznych, psycholożek i psychoterapeutek, lekarki, prawniczki oraz aktywistki praw człowieka.


Poprzez projekt „Ratuje bo potrafię!” realizowany w ramach konkursu regrantingowego „Wolontariat do Poznania” fundacja przeprowadziła szkolenie, które ma na celu wzmocnienie i poszerzenie kompetencji grupy. Dotyczyło ono pomocy przedmedycznej, wsparcia grup wykluczonych i tych, zagrożonych wykluczeniem. Podczas zajęć wolontariusze zostali przeprowadzeni przez tajniki Nauki Kierowania Działaniami Ratowniczymi, trening umiejętności medycznych – oceniania własnego bezpieczeństwa podczas wypadków komunikacyjnych. Oprócz tego wolontariusze wzięli udział w m.in. treningu segregacji medycznej, pozwalającej służbom medycznym na wyodrębnienie chorych wymagających pomocy w zależności od stopnia obrażeń, zabezpieczenia urazów kręgosłupa, czy udrażnianiu dróg oddechowych metodami przyrządowymi i bezprzyrządowymi. W szkoleniu wzięło udział 6 osób, a działania odbyły się we współpracy ze strażakami z OSP Puszczykowo. Po akcji wolontariusze otrzymali koszulki z logiem fundacji oraz ich imieniem i nazwiskiem, które przypieczętowały ich przynależność do zespołu Akceptacji. Fundacji zależy na budowaniu więzi i relacji z wolontariuszami, którzy staliby się stałą grupą, gotową do działań pod jej skrzydłami.
Fundacja Akceptacja prowadzi działania, które przyczyniają się do zmiany rzeczywistości osób dyskryminowanych. Stworzenie stałego zespołu, który sukcesywnie będzie poszerzał swoje kompetencje i dzielił się swoją wiedzą z kolejnymi wolontariuszami, przyczyni się do rozwoju fundacji i co za tym idzie, kolejnych ważnych inicjatyw.



Projekt regrantingowy WOLONTARIAT DO POZNANIA realizowany jest przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO. Projekt sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.
Projekt WOLONTARIAT DO POZNANIA jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania.
#poznanwspiera #pomocnipoznan #pozarzadowypoznan #wolontariatdopoznania #creo
autor: Magdalena Laska
źródło zdjęć: Fundacja Akceptacja